بینه‌ر

برگزاری نمایشگاه گروهی عکس «سوچ» در سنندج

به گزارش بینه‌ر این نمایشگاه که توسط گروهی از زنان عکاس  در سنندج برگزار خواهد شد. گروه سوچ در بهار سال ۱۳۹۴ توسط جمعی از زنان هنرمند در سنندج تشکیل شد. این هنرمندان تلاش می¬کنند با برگزاری سالانه¬ی نمایشگاه عکس و هنرهای چند رسانه¬ای، به مضامین و موضوعات مختلفی در زمینه¬های مربوط به مسائلِ زنان توجه و تاکید کنند و امکانِ تقویت و همگرایی هنرمندان زن را از این طریق فراهم کنند. اولین نمایشگاه این گروه در زمستان ۱۳۹۴ در سنندج برگزار شد.
واژه¬ی «سوچ» در زبان کُردی واجد معناهای مختلف و چند وجهی است. سوچ به معنای کُنج، زاویه و تاوان است، و از این روی می¬تواند بر وجوه مختلفی از وضعیت زنان، همچون قرارگیری در حاشیه¬ی امور، گوشه¬گیری و عدم دست¬یابی به فرصت¬های برابر در جوامع مرد سالار دلالت ¬کند. در حالی‌که زنان سوژه¬ی ۸۵ درصد از آثار هنری جهان هستند، سهم زنان در میان تولیدات هنری بیش از ۵ درصد نیست. از این روی این گروه سعی دارد در کنار برگزاری های سالیانه خود که همواره با محوریتِ یک موضوع مشخص است،  بر اهمیتِ کار جمعی و برگزاری دوره های مطالعاتی وآموزشی تاکید کرده و شرایط حضور چند هنرمند زن دیگر را نیز به عنوان هنرمندان مهمان در نمایشگاه¬های سالانه فراهم نماید.
هنرمندان اصلی این گروه شیلان برهانی،  ژینا مدرس¬گرجی، زهدیه حسامی و گلاله یونسی هستند. در این نمایشگاه «اتومبیل و زن» در مقام مضمونِ اصلی نمایشگاه فرصتی است تا نسبتِ زن و اتومبیل از زوایای مختلف فرهنگی و اجتماعی، و هم در پیوند با تجربه¬های زیسته¬ی خود هنرمندان موضوعِ تجربه¬ی هنری قرار گیرد. در این میان مسئله¬ی جنگ نیز ازدید این نمایشگاه دور نماند و هانا نوری به عنوان هنرمند میهمان، و با توجه به حضورش در صحنه¬های جنگ به این موضوع پرداخته است. گوهر دشتی و سودا دوغان نیز از دیگر مهمانان این نمایشگاه هستند. مجموعه¬ی آثار گوهر دشتی در حاشیه این نمایشگاه در دسترس مخاطبان قرار خواهد گرفت و سودا دوغان از کشور ترکیه مهمان این نمایشگاه است نیز با یک فیلم کوتاه در مورد زنان راننده اتوبوس در شهر آدانا از دیگر مهمان این نمایشگاه خواهد بود. سومین نمایشگاه سوچ، از چهارم تا دهم بهمن ماه امسال در شهر سنندج ، گالری دیار برگزار می شود

خروج از نسخه موبایل