س. مرداد ۲۱ام, ۱۳۹۹

«ڕاپۆڕت» رحمان عزیزی در صحنه

رحمان عزیزی هنرمند پیشکسوت بوکانی با داستانی از کافکا به صحنه باز می گردد

رحمان عزیزی  پس از اجرای نمایش (سرزمین سگ)در دیماه ۹۸  با داستانی کوتاه از فرانتس کافکا نویسنده چک به صحنه بازمی‌گردد.

، این نمایش تک پرسوناژه که”«گزارش به آکادمی»” نام دارد توسط  خود وی به زبان کوردی(ڕاپۆڕتێک بۆ ئاکادیمیی زانستی) ترجمه و برای صحنه تنظیم شده‌ و  قصد دارد به زودی تمرینات آن را شروع کند.

رحمان عزیزی کارگردان وبازیگر  نمایش ««گزارش به آکادمی»» تاکید می‌کند ” گزارش به آکادمی” ادامه شیوه اجرایی نمایش در بستر فضایی سوررئالیستی، (سرزمین سگ)   است  در این اجرا نگاهی متفاوت به آثار فرانتس کافکا انداخته است .

وی ، گفت: « این نمایش بر اساس داستانی از  فرانتس کافکاست. بیش از یکسال بود که ایده‌هایی در رابطه با این متن داشتم که ذهنم را درگیر کرده بود.

کافکا و آثارش همیشه برایم جذابیت‌هایی داشته است و این مسئله انگیزه‌ رفتن به سمت این متن را به وجود آورد.

«معمولاً برای انتخاب کارهایم، به بررسی ایده‌های بسیاری می‌پردازم که در نهایت روی یکی از آنها تامل بیشتری خواهم داشت..

در نمایش « گزارش به آکادمی » به مانند نمایش (سرزمین سگ) از تن پوش و ماسک برای روایت داستان استفده می کنم وبدنبال یافتن چهار چوب مشخص ودنبال کردن آن هستم بطوریکه کسانی که اجرای قبلی من را دیده اند پیش زمینه ذهنی نسبت به اتفاقی که در نمایش رخ می دهد را خواهند داشت .البته در زمان تجزیه وتحلیل نمایشنامه وتمرینات  مطمئنم که تغیرات زیادی روی خواهد داد. چون قدرت فیزیکی وبدنی زیادی را می طلبد . 

ضمن اینکه نگاه صادق هدایت به کافکا را دنبال می کنم بدنبال رویکردهای تازه وامروزی تر نیز هستم .برای این تحقیفات ومطالعه زیادی را باید انجام بدهیم   . به هر حال بدنبال ارائه نگاه تلخ وطنز آمیز  اثر هستم 

عزیزی درباره داستان نمایش « ڕاپۆڕتێک بۆ ئاکادیمیی زانستی» گفت: قصه کلی نمایش، ، ميموني است كه آدم شده است! او در گزارشي شيوه اين استحاله را توضيح مي‌دهد و اينكه تمام جنبه‌هاي انساني‌اش را با تقليد به دست آورده است.

رحمان عزیزی عضو هسته مرکزی گروه تئاتر کوچک به مدیریت خالد حیدری است . گروه تئاتر کوچک بوکان با پیشینه بیش از ۳۰ سال سابقه فعالیت تئاتری متشکل از پیشکسوتان تئاتر بوکا ن است .

 نمایش(ڕاپۆڕتێک بۆ ئاکادیمیی زانستی) طبق برنامه ریزی انجام شده قرار است در اسفندماه امسال بر روی صحنه برود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

css.php