رفتن به بالا

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  مهاباد ابری
  ٢(°C)
  وزش باد ٧(mph)
  فشار ٢۵.۴٠(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۵.۴٠(in)
گاه‌شمار تاریخ خورشیدی
دی ۱۳۹۶
ش ی د س چ پ ج
« آذر    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
 • پنجشنبه ۱ تیر ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۱
 • کد خبر : 5019
 • مشاهده : 142 بازدید
 • ادبیات » س.ت
 • چاپ خبر : چاپ ۹۹ عنوان کتاب در کردستان/ ۱۰۲ فقره مجوز دیگر صادر شده است

کارشناس امور کتاب اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان از چاپ ۹۹ عنوان کتاب در سه ماهه اول امسال خبر داد و گفت: مجوز چاپ ۱۰۲ عنوان کتاب دیگر هم صادر شده است.

به گزارش بینەر، شب بو بخشا، کارشناس امور کتاب اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان گفت: ۲۰۱۱ مجوز چاپ و نشر کتاب از ابتدای سال جاری در استان صادر شده است که ۹۹۹ عنوان آن به تیراژ  ۱۰٨ هزار و ۵۰۰ جلد تا کنون چاپ شده است.

وی، تفویض صدور مجوز نشر به استان ها را موجب تسریع روند چاپ کتاب دانست و افزود: ١٠٢ فقره مجوز چاپ کتاب دیگر از سوی وزارتخانه متبوع و این اداره کل صادر شده که در آینده روانه بازار نشر استان خواهند شد.

کارشناس امور کتاب اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان به موضوع کتاب های چاپ شده اشاره کرد و ادامه داد: هفت عنوان از این تعداد کتاب در بخش کودک با تیراژ هشت هزار نسخه و ۱۹ عنوان دیگر در بخش کتب دینی با تیراژ ۲۶ هزار جلد است.

بخشا همچنین تاکید کرد: از این تعداد ٤۰ عنوان کتاب چاپ شده به زبان کوردی است که با تیراژ ٤۰ هزار و ۵۰۰ جلد چاپ شده است.

وی خواستار حمایت های مالی و معنوی ادارات و سازمان ها از تازه های نشر استان شد و خاطر نشان کرد: حمایت از نویسندگان و ناشران موجب رشد سرانه مطالعه و تقویت فرهنگ کتابخوانی می شود.

منبع: خبرگزاری شبستان

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به یازدهمین جشنواره داستان بانه

زمستانِ با بهار

یازدهمین دوره جشنواره داستان بانه پس از فراز و نشیبی فراوان، به وقفه چندین ساله برگزاری این رویداد مهم و دوست داشتنی ادبی پایان داد و رونمایی نمادین از دبیرخانه دائمی این جشنواره در شب اختتامیه ثمره ی تلاش چندین ساله برگزار کنندگان آن بود تا شاید عاملی برای استمرار مجدد در برگزاری آن باشد. علی الرغم انتقاد برخی سایتهای محلی از برگزاری این جشنواره که عدم استقبال شهروندان را دلیل ناکارآمدی آن دانسته اندد؛ نباید اهمیت، ضرورت و تاثیر گذاری جشنواره هایی از این دست بر روند فعالیت های ادبی را فراموش کرد البته بی شک تحقق این امر در صورت استمرار در برگزاری و همچنین روند اجرایی حرفه ای و دقیق تر فراهم خواهد آمد. از چند دهه پیش تقریبا در تمامی شهرهای کوردستان انجمن های ادبی محفل و محلی برای گردهمایی ادیبان و شاعران هر شهر و تبادل آثار و نظرات بوده و هست؛ اما رویدادهایی که باعث گردهمایی و دیدار ادیبان و نویسندگان شهرهای مختلف باشد اندک و انگشت شمارند. انگار این روزها نمی توان انتظار داشت کنگره فرزانگان کورد، بزرگداشت ماموستا حقیقی، بزرگداشت ماموستا محمد قاضی و... تکرار شوند و در چنین شرایطی نبود جشنواره داستان بانه نیز که می توان ادعا کرد تنها رویداد و آزمونگه داستان های چاپ نشده ی کوردی به حساب می آید لطمه ای است به ادبیات کوردی. بینه ر در جریان برگزاری یازدهمین جشنواره داستان بانه شاهد تلاش و زحمات شبانه روزی اعضای دبیرخانه بود و آن را ارج می نهد و بر اساس رسالت هنری و رسانه ای لازم می داند ضمن سپاس از فراهم شدن امکان حضور تنها پایگاه خبری هنری کوردستان، در راستای بهتر و پر ثمرتر برگزار شدن جشنواره در دوره های آتی مشاهدات و پیشنهادات کارشناسان خود را ارائه دهد ، چرا که بینه ر ضمن حمایت معنوی از تمامی فعالیتهای موثر و محترم در عرصه فرهنگ و هنر کوردستان، تحلیل و انتقاد درست رویدادها را عاملی برای پیشرفت و کمبود کاستی ها می داند. امید است مطالب مطرح شده مورد توجه دست اندرکاران جشنواره داستان بانه قرارگیرد و از سوی برخی مخالفان با برگزاری جشنواره، به عنوان مخالفت با آن و یا عیب جویی و بدگویی از این رویداد مهم و قابل احترام تلقی نشود، چراکه بینه ر کاملاً موافق این رویداد مهم ادبی است و در حد توان اندکش برای هرچه بهتر و باشکوه تر برگزار شدن آن نیز تلاش خواهد نمود.   1. جشنواره داستان بانه از همان ابتدا در دو بخش کوردی و فارسی برگزار شده و یکی از اهداف جشنواره برقراری ارتباط و تعامل بین ادبیات کوردی و فارسی بوده و هست. به نظر می رسد پس از یازده دوره برگزاری (طی 18 سال) می بایست پرسید جشنواره تا چه اندازه به این هدف دست یافته و دست آوردها و کاستی ها چیست؟ بدون شک برقرای ارتباط مد نظر جشنواره بین این دو حوزه ادبی، نیازمند فهم و ارتباط با آثار از سوی طرفین است. عدم پخش مناسب ...
css.php