رفتن به بالا

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • الأربعاء ۳ ربيع ثاني ۱۴۴۰
 • 2018 Wednesday 12 December
  مهاباد لطیف
  ٧(°C)
  وزش باد ١٨(mph)
  فشار ٢۵.۵٩(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۵.۵٩(in)
گاه‌شمار تاریخ خورشیدی
آذر ۱۳۹۷
ش ی د س چ پ ج
« آبان    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
 • پنجشنبه ۱ تیر ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۱
 • کد خبر : 5019
 • مشاهده : 308 بازدید
 • ادبیات » س.ت
 • چاپ خبر : چاپ ۹۹ عنوان کتاب در کردستان/ ۱۰۲ فقره مجوز دیگر صادر شده است

کارشناس امور کتاب اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان از چاپ ۹۹ عنوان کتاب در سه ماهه اول امسال خبر داد و گفت: مجوز چاپ ۱۰۲ عنوان کتاب دیگر هم صادر شده است.

به گزارش بینەر، شب بو بخشا، کارشناس امور کتاب اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان گفت: ۲۰۱۱ مجوز چاپ و نشر کتاب از ابتدای سال جاری در استان صادر شده است که ۹۹۹ عنوان آن به تیراژ  ۱۰٨ هزار و ۵۰۰ جلد تا کنون چاپ شده است.

وی، تفویض صدور مجوز نشر به استان ها را موجب تسریع روند چاپ کتاب دانست و افزود: ١٠٢ فقره مجوز چاپ کتاب دیگر از سوی وزارتخانه متبوع و این اداره کل صادر شده که در آینده روانه بازار نشر استان خواهند شد.

کارشناس امور کتاب اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان به موضوع کتاب های چاپ شده اشاره کرد و ادامه داد: هفت عنوان از این تعداد کتاب در بخش کودک با تیراژ هشت هزار نسخه و ۱۹ عنوان دیگر در بخش کتب دینی با تیراژ ۲۶ هزار جلد است.

بخشا همچنین تاکید کرد: از این تعداد ٤۰ عنوان کتاب چاپ شده به زبان کوردی است که با تیراژ ٤۰ هزار و ۵۰۰ جلد چاپ شده است.

وی خواستار حمایت های مالی و معنوی ادارات و سازمان ها از تازه های نشر استان شد و خاطر نشان کرد: حمایت از نویسندگان و ناشران موجب رشد سرانه مطالعه و تقویت فرهنگ کتابخوانی می شود.

منبع: خبرگزاری شبستان

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به جشنواره نمایشنامه خوانی مهاباد

هیاهوی بسیار برای … ؟

چند روزی از پایان جشنواره نمایشنامه خوانی مهاباد که اولین دوره ی خود را طی کرد نمی گذرد. اکنون شاید بهترین زمان برای نقد و بررسی رویکرد این جشنواره باشد. گرچه این انتقادها از همان زمان علنی شدن بحث جشنواره قابل طرح بود، اما به جهت حمایت از برگزاری و جلوگیری از شائبه های مختلف، این نقد به بعد از برگزاری موکول شد تا پیش داوری اشتباهی صورت نگرفته باشد. اولین موضوع قابل بحث عنوان جشنواره است که از دو عبارت متفاوت اما با زمینه ی مشابه برخوردار است. نمایشنامه خوانی یا اجرا خوانی؟ آنچه که مدت ها در ایران با عنوان نمایشنامه خوانی شناخته می شد، بیشتر دلالت بر خوانش نمایشنامه توسط چند بازیگر(و گاه یک بازیگر) نشسته بر صندلی و با متن در دست بود. کم کم این شکل نشستن صرف، تغییراتی پیدا کرد و بازیگران به صورت ایستاده و یا به اشکال مختلف و با بهره گیری از دکور بسیار ساده، نور و صدا (در حد محدود) به خوانش نمایشنامه پرداختند و به نوعی اجراخوانی قلمداد شد. در واقع اجراخوانی ما به ازای script-in-hand performance مورد استفاده قرار گرفت. تقریبا تعریف دقیق و مشخصی از شکل و تاریخچه ی نمایشنامه خوانی نمی توان یافت و تعاریف و توضیحات متفاوتی برای آن ارائه شده است. با این حال دو نکته ی اساسی وجه مشترک همه ی این تعاریف است. نمایشنامه خوانی برای خوانش اثر نو و اجرا نشده ی نویسنده توسط نویسنده و یا بازیگران شکل گرفته است که این امر نیز برای دو مقصود صورت می گیرد. یا نویسنده در حال معرفی نمایشنامه ی خود به کارگردانان و کمپانی های تولید تئاتر است، یا نویسنده قصد دارد با خوانش آن با بازخورد مخاطب آشنا شده و نمایشنامه اش را براساس این بازخورد بازنویسی نماید. حالت کلی دوم مربوط به خوانش نمایشنامه های یک نویسنده به صورت رپرتواری است. به این معنا که مثلا مجموعه ای از آثار شکسپیر توسط گروههای مختلف به منظور بررسی آن آثار در زمانی مشخص خوانده می شود. در هر دو حالت کلی ، جنبه ی ادبیات نمایشی بر جنبه ی اجرایی غالب است. با این حال این غلبه ی ادبیاتی معمولا در شکل اول که بیشتر به منظور معرفی اثر صورت می گیرد، نمود بیشتری دارد و می توان آن را نمایشنامه خوانی در نظر گرفت. در شکل دوم که جنبه ی آموزشی و یا پژوهشی آن بیشتر مور توجه است و در بسیاری از مدارس تئاتری جهان با استفاده از همین شیوه ی در یک فصل مشخص آثاری از نویسنده ای مشخص مورد خوانش قرار می گیرد، می توان به شاخصه های اجراخوانی (یا نمایش با متن در دست) نزدیک شد تا جنبه هایی اجرایی نمایشنامه نیز مورد توجه قرار گیرد. طبیعتا هیچ کدام از این روش ها یک قانون غیرقابل تغییر نیست و تداخل آن در یک دیگر امکان پذیر است. اما معمولا برای بررسی پدیدهای علوم انسانی می بایست یک عرف و تعریف مشخص را برای جلوگیری از پراکندگی بحث ...

وعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
708
روز گذشته
آیا سینمای مهاباد دوباره بازگشایی می شود؟
css.php