بینه‌ر

فراخوان سیزدهمین جشنواره تئاتر کُردی سقز منتشر شد

به گزارش پایگاه خبری هنری بینه‌ر، بر اساس این فراخوان که سیزدهمین جشنواره تئاتر کردی سقز از یکم تا پنجم مهرماه سال جاری در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سقز برگزار خواهد شد، هر گروه نمایشی داوطلب حضور در جشنواره باید یک نسخه متن کامل نمایشنامه به زبان کُردی همراه با درخواست حضور و مجوز کتبی نویسنده را حداکثر تا ۲۵ تیرماه ۹۵ به دبیرخانه ارسال کند.
در بخشی دیگر از متن این فراخوان با اعلام اینکه آثار راه یافته به جشنواره تا ۲۰ شهریورماه ۹۵ اعلام می شود آمده است: ارسال سه حلقه لوح فشرده از اجرای صحنه ای نمایش با کیفیت خوب صدا و تصویر تا دهم شهریور ماه ۹۵ برای دبیرخانه ضروری است.
در قسمت مقررات فراخوان آمده است: شرط اصلی حضور در جشنواره ارائه متن کامل نمایشنامه به زبان کُردی می باشد و متن هایی که توسط نویسندگان برای حضور در جشنواره کُردی سقز نوشته شده باشد در اولویت انتخاب خواهد بود.
بر اساس آنچه در بخش مقررات آمده است جشنواره از پذیرش آثار نمایشی که به هر عنوانی در جشنواره ای دیگر توسط گروه داوطلب شرکت کرده باشد خودداری می نماید و حتی در هنگام برگزاری جشنواره و اثبات حضور هر گروه در جشنواره دیگری، نمایش از بخش مسابقه حذف و هیچ گونه هزینه ای پرداخت نخواهد شد.
در بخش های دیگر از این فراخوان آمده است: دبیرخانه جشنواره به گروه های راه یافته به بخش مسابقه حداکثر تا ۲۵ میلیون ریال کمک هزینه پرداخت خواهد کرد.


در این فراخوان به اهداف اصلی جشنواره از جمله توجه به ادبیات و زبان کُردی به عنوان پشتوانه غنی جهت تشویق و ترغیب نویسندگان به نگارش متن های نمایشی بر اساس اصالت ها و ارزش های فرهنگی مناطق کردنشین با تأکید بر میراث ملی، اسلامی و نگاهی تازه به فرهنگ عامه، آداب ، رسوم و آئین های سنتی ، اشاره شده است و در این خصوص همچنین آورده شده است: بازآفرینی و بازنمایی خلاقانه حماسه، آیین ها و رسوم ملی مذهبی از طریق هنر وزین نمایش و ایجاد بستری مناسب برای تبادل اندیشه های نوگرایانه در بین تماشاگران و هنرمندان و ایجاد پیوند با مردم و جلب مشارکت آنان برای رشد و اعتلای تئاتر در مناطق کُردنشین و ایجاد شور و نشاط در جامعه از دیگر اهداف است.
این جشنواره توسط شورای اسلامی شهر و شهرداری سقز با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان و اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، استانداری کردستان، معاونت استانداری و فرمانداری ویژه شهرستان سقز و انجمن هنرهای نمایشی کردستان برگزار می شود.
جشنواره تئاتر کُردی از سال ۷۸ به مدت شش سال برگزار شد، اما به دلیل مشکلات مالی این جشنواره بعد از شش دوره متوقف و دوباره از سال ۸۷ از سر گرفته شد و تا سال ۹۰ به مدت چهار دوره دیگر پیگیری و اجرا شد.
این جشنواره از سال ۹۳ دوباره فعالیت خود را آغاز کرد و سال گذشته نیز دوازدهمین دوره این جشنواره با حضور ۱۲ گروه نمایشی از ایلام، بانه، بوکان، تهران، دیاربکر ترکیه، سقز، سلیمانیه عراق، سنندج، شیروان، کرمانشاه و مریوان از ۱۵ تا ۱۹ شهریور ماه در سالن نمایش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهر برگزار شد.
دبیرخانه دایمی جشنواره تئاتر کردی در کردستان، شهر سقز و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آن قرار دارد و هنرمندان عرصه نمایش می توانند از طریق شماره های ۰۸۷۳۶۲۲۲۲۶۶ و نمابر ۰۸۷۳۶۲۲۲۷۰ اطلاعات بیشتر کسب کنند.

خروج از نسخه موبایل