بینه‌ر

تراژدی عزیز شنگال این بار در مهاباد

به گزارش بینه‌ر، نمایش کردی «له‌گله‌گه‌کان» به نویسندگی صابر نیکبخت و کارگردانی سیروان خضرپور و کاری از گروه نمایش آرتین مهاباد روز پنج شنبه در مهاباد به روی صحنه می رود.

نمایش «له‌گله‌گه‌کان» که ترکیبی از حرکت، موسیقی و انیمیشن است، روایت کودکی پنج ساله شنگالی که بر اثر یورش داعش به منطقه شنگال عراق آواره می‌شود را به تصویر می کشد.

کارگردان این اثر درباره موضوع داستان این نمایش در گفتگو با خبرنگار بینه‌رعنوان کرد: بعد از حمله داعش به شهر شنگال، در جريان فرار اهالی شهر، عزيز پسر بچه ی ٤ ساله در گير و دار فرار از خانواده اش باز ميماند. عزيز چند روز تنها زير آفتاب ميماند و بعد از چند روز او را پيدا و به بيمارستانی در سوريه منتقل می كنند. پدر و مادرش از طريق رسانه ها بيمارستان محل درمان عزيز را پيدا می كنند. پدر به دنبال عزيز به بيمارستان می رود اما عزيز چند ساعت قبل جانش را از دست داده است.

سیروان خضرپور در ادامه ضمن بیان این مطلب که حدود پنج ماه برای این کار وقت گذاشته شده است افزود: ما تمام تلاش خود را کرده ایم تا بتوانیم نمایشی درخور شان تماشاگر را به روی صحنه ببریم و از این رو بدون شک از مردم انتظار می رود با حمایت معنوی خود از این کار استقبال کنند.

در این نمایش ناصر بابائیان، پیمان بابائیان، گلچین دنیادیده، مهران فقری، مسعود شریفی، ملک احمدیان، شادی پاکزاد، نسرین چوپانی، کامران خاوری، مژگان عزیزی، سامان صادق امیری، سنار احمدپور، کوشا پیرمندی، رامان خضرپور، روژینا خاتم پور، ریبین آلی، ویان نظامی، رامان علی پور و به‌رزین شریفی به ترتیب ورود به صحنه به ایفای نقش می‌پردازند.

همچنین گلچین دنیادیده (صدای گردنبند عزیز)، شادی پاکزاد (صدای لی لی) و سیروان خضرپور (صدای لولو) گروه صداپیشگی این نمایش را شکل می دهند.

عزیز کودک پنج ساله شنگالی، از شنگال خود را به کردستان سوریه و منطقه کوبانی می رساند اما در اثر آوارگی در بیابان‌ها و از فرط تشنگی و شدت آفتاب کور می‌شود و در نهایت جان خود را از دست می‌دهد. «له‌گله‌گه‌کان» داستان این کودک را از زبان تک تیراندازی از داعش، پیشمرگان زن، پدر و مادر عزیز و دو لک لک به تصویر می کشد.

مناف ایرانپناه (سرپرست گروه)، سیروان خضرپور (کارگردان و طراح صحنه)، ابراهیم ابراهیمی (دستیار کارگردان و دستیار نور)، هژار نورانی و کیوان فهیمی (مشاور کارگردان)، سامان صادق امیری و سنار احمدپور‌ و کوشا پیرمندی (دستیار صحنه)، شادی پاکزاد (طراح عروسک)، شمال چرخ انداز (موسیقی)، رحمان پناهنده (دستیار موسیقی)، نیما زرگه (طراح پوستر و بروشور)، کاروان دوراندیش (مدیر روابط عمومی و امور رسانه ای و دستیار نور)، قادر طه زاده (طراح نور)، سلام عیسی زاده (مسئول امور مالی)، پژمان علی پور (طراح انیمیشن) و یونس جلفایی آذر (عکاس) دیگر عوامل اجرایی این اثرند.

نمایش کردی «له‌گله‌گه‌کان» به نویسندگی صابر نیکبخت و کارگردانی سیروان خضرپور از ۳۰ام اردیبهشت ماه سال جاری هر روز ساعت ۲۰ در سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد به روی صحنه می رود.

خروج از نسخه موبایل