بینه‌ر

سقوط در سقز

محمدحسین مهدویان که با ساخت فیلم درخت گردو در بین مخاطبان کورد شناخته شده است، این روزها مشغول ساخت فیلمی با موضوع داعش در شهر سقز است.  این فیلم با نام «سقوط» در شهرک دفاع مقدس تهران، شهر سقز و بخش هایی نیز در کردستان عراق فیلمبرداری می شود. طبق صحبت های انجام شده قرار است علاوه بر فیلم سقوط، سریالی ۱۲ قسمتی نیز از سناریوی مورد نظر ساخته شود.

آنچه در این بین حائز اهمیت است واکنش هایی است که در شبکه های اجتماعی شکل گرفته و طبق خبری که پایگاه خبری واکاوی منتشر کرد به نظر می رسد برخی اقدامات گروه سازنده موجب حساسیت هایی شده است. به گونه که در این ارتباط ناصر خامی معاون سیاسی فرماندار سقز در گفتگو با این پایگاه خبری گفت: دست‌اندرکاران این فیلم با ارائه مجوزهای لازم اقدام به فیلم‌برداری کرده‌اند و بنابراین جای نگرانی برای شهروندان وجود ندارد.
از سوی دیگر معاون خدمات شهری شهرداری نیز از محل های فیلمبرداری فیلم سقوط یاد کرد و گفت: فیلمبرداری در چند محله سقز و چند مسیر خارج از شهر است و قرار نیست آسیبی متوجه جایی شود و مجوزی برای قطع درخت و… وجود ندارد مگر در یک مورد که به دلیل فیلمبرداریِ در حال حرکت لازم بود بخشی از یک درخت هرس شود.

علاوه بر این موارد ابهام در مورد فیلمنامه و اینکه چرا لوکیشن فیلمی در رابطه با موضوع گروه تروریستی داعش در یکی از شهرهای کردستان انتخاب شده در بین کاربران شبکه های اجتماعی نیز حساسیت هایی ایجاد کرده است. به ویژه که همواره کردها از مبارزان خط اول با داعش بودند.

در همین راستا میلاد فیض الله بیگی از فیلمسازان جوان کرد در صفحه ی شخصی خود با انتشار مطلبی خواستار روشن شدن دلیل انتخاب این منطقه برای چنین موضوعی شده است. فیض الله بیگی با این پرسش که چه قرابتی بین موضوع فیلم و انتخاب لوکیشن وجود دارد خواستار آن شده تا مهدویان در این خصوص پاسخگو باشد.

به نظر می رسد این واکنش ها به سابقه ی حضور فیلمسازان غیر کرد در منطقه و پرداخت اشتباه و بدون آگاهی و گاه مغرضانه به کردستان برمی گردد که سالها چهره ای خلاف واقع و تخیلی از این منطقه در کشور ترسیم کردند و با توجه به کمبود امکانات و تبعیض های فرهنگی به سختی مجال تکذیب آن فیلم های غیرواقعی و ترسیم چهره ی واقعی کردستان وجود داشته است.

باید منتظر بود که آیا گروه سازنده و در راس آنان محمدحسین مهدویان پاسخی قانع کننده خواهد داشت؟

خروج از نسخه موبایل