بینه‌ر

فراخوان سی­ و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر منتشر شد

به گزارش بینەر به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، فراخوان سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با احترام به دستاوردهای ارزشمند دوره­های پیشین جشنواره، و با تمرکز بر اصلاح بخشی از فرایندها، با هم­اندیشی دست­اندرکاران تئاتر کشور، در جهت ارتقای کیفی جشنواره تدوین و منتشر و در آن روند پیش روی جشنواره با توجه به چند نکته معرفی شده است.

حذف تدریجی بازبینی آثار به­صورت فیلم­- تئاتر، با رجوع به اجراهای زنده، اصلاح فرآیند انتخاب آثار، با تکیه بر خرد جمعی و مراجعه به آرای طیف وسیعی از کارشناسان و مدیران تئاتر، اعتباربخشی به جوایز جشنواره با فرآیند استانداردسازی موضوع داوری و کاستن تعداد جوایز، مانند دیگر جشنواره­های جهانی تئاتر، توجه به ظرفیت­های نوین اجرایی با حمایت از گونه­های مختلف تئاتر، تلاش برای هویت­یابی و کارایی اجتماعی جشنواره تئاتر فجر در ترسیم روند جشنواره سی و ششم معرفی شده است.

جشنواره تئاتر فجر که توسط اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ وارشاداسلامی، انجمن هنرهای نمایشی ایران و مؤسسه بین‌المللی تئاتر (ITI) برگزار می‌شود شامل بخش‌های مرور تئاتر ایران، تئاتر ملل، میهمان، بخش خارج از صحنه (Offstage)، بخش بخش به­علاوه فجر، بخش مسابقه تئاتر ایران و بخش مسابقه تئاتر بین الملل می‌شود

بخش مرور تئاتر ایران شامل آثاری خواهد بود که «تولیدات اجرا شده در تالارهای نمایشی کشور»، «برگزیدگان جشنواره‌­های تئاتر استانی» و «آثار دانشجویی» را در بر می‌گیرد. توضیحات شرایط و زمانبندی هر بخش به تفکیک در فراخوان آمده است.

بخش خارج از صحنه (Offstage) شامل هر گونه اجرا در خارج از صحنه و بیرون از فضاهای تئاتری متعارف، با رویکرد تغییر در قراردادهای اجرایی، مکان اجرا و شکل ارتباط با مخاطب است که بر اساس مکان اجرا، در دسته‌­های اجرا در مکان‌­های نامتعارف (در خیابان، اماکن تاریخی، ورزشگاه­‌ها، محیط‌­های طبیعی، کارخانه‌­ها و اماکن متروک و…)، اجراهای کاربردی (درحوزه­‌های مسولیت اجتماعی؛ شامل اجرا با مهاجرین، سالمندان، معلولین، زندانیان، کودکان بیش فعال، اوتیسم، کودکان کار، روشندلان، نابینایان و….در خارج از صحنه و یا مکان‌های مرتبط) و پرفورمنس آرت (Performance Art) قرار می‌گیرد.

مطابق فراخوان پایان مهلت ثبت درخواست حضور در بخش مرور تئاتر ایران ١٣٩٦/٠٥/١٤ اعلام شده است و هنرمندان می‌توانند با مطالعه دقیق فراخوان و گاهشمار هر بخش برای حضور در جشنواره سی و ششم فجر اقدام کنند.

نشانی دبیرخانه تهران، خیابان حافظ، خیابان استاد شهریار، خیابان هانری کربن، شماره ١٨، طبقه اول، کدپستی: ٣٤٩١٣-١١٣٣٧ و تلفن: ٦٦٧٤٧٩٧٦-٠٢١، ٦٦٧٤٨٠٤٥-٠٢١      فکس: ٦٦٧٤٧٩٦٩-٠٢١ بوده و اخبار و رویدادهای جشنواره سی و ششم از طریق سایت جشنواره به آدرس www.fitf.theater.ir به اطلاع علاقه مندان خواهد رسید.

سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با دبیری فرهاد مهندس پور برگزار می‌شود.

خروج از نسخه موبایل