بینه‌ر

سیزدهمین دوره جشنواره تئاتر کُردی سقز شهریور امسال برگزار می شود

به گزارش پایگاه خبری هنری بینه‌ر به نقل از ایرنا، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان سیزدهمین دوره جشنواره تئاتر کُردی سقز دهه دوم یا سوم شهریور ماه در این شهرستان برگزار می شود گفت: تئاتر کُردی یک رویداد مردمی است که باید توسط مردمی ترین نهاد برگزار شود.

حجت الاسلام رحیم جعفری روز یکشنبه در جلسه هماهنگی برگزاری سیزدهمین دوره جشنواره تئاتر کُردی سقز در فرمانداری این شهر افزود: مردمی ترین نهاد در کشور، شوراهای اسلامی و شهرداری است که منابع مالی شهرداری ها از طریق مردم تامین می شود.
وی با عنوان اینکه، فرهنگ مساله ای مردمی است و ریشه در تمدن مردم دارد و فرهنگ دولتی قابل قبول نیست ادامه داد: شهرداری ها و شوراهای اسلامی استان های آذربایجان غربی و گیلان در حال حاضر جشنواره های فرهنگی و هنری موفقی برگزار می کنند که در بحث اجرایی، دولت فقط نقش نظارتی دارد.
او استدلال کرد: اصل و اساس کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمایت، هدایت ، نظارت و تولید کارهای فرهنگی است و باید اجرای برنامه ها توسط نهادهای مردمی باشد.
جعفری با بیان اینکه در سال های گذشته وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارای زیرمجموعه های درآمد زایی بود، اظهار کرد: به دلیل داشتن ماهیت مالی و منافات آن با بحث فرهنگی و هنری این زیر مجموعه ها از بدنه وزارتخانه جدا شدند.
این مسئول فرهنگی همچنین پیشنهاد داد که دبیر اجرایی جشنواره نیز به شهردار سقز واگذار شود.
فرماندار ویژه سقز هم در این نشست با بیان اینکه هنر تئاتر جایگاه ارزشمندی نزد مردم این شهرستان دارد افزود: تئاتر سقز سرآمد تئاتر استان و کشور است.
علی اکبر ورمقانی با اعلام اینکه در جشنواره دوازدهم، یک میلیارد ریال برای اجرای این رویداد هزینه شد عنوان کرد: بیشترین هزینه های مالی این برنامه توسط مردم و با حمایت خیران حوزه فرهنگ وهنر تامین شد.
او در خصوص نحوه اجرای جشنواره هم با اشاره به تدوین آیین نامه جشنواره در سال های گذشته تصریح کرد: تشکیل کمیته ها و فعال سازی آنها بر اساس این آیین نامه خواهد بود.
رییس شورای اسلامی شهر سقز هم با بیان اینکه حمایت از برنامه های فرهنگی وهنری از وظایف شورا و شهرداری است اعلام کرد: شورا و شهرداری با وجود برگزاری جشنواره های مختلف فرهنگی و هنری در دوره های گذشته همواره یاور تئاتر کردی بوده است.
باقی رحمانپور با بیان اینکه شهرداری در بحث مالی با کمبود بودجه روبرست و عدم تحقق بودجه از مشکلات اساسی این نهاد است اظهار کرد: با وجود مشکل مالی، حمایت های خوبی از حوزه فرهنگ و هنر انجام شده است.
ضیاالدین نعمانی شهردار سقز هم گفت: با وجود بالا بودن سطح توقع شهروندان از این نهاد و گستردگی امور از این حرکت فرهنگی هنری حمایت می شود.
محمد کیانی مسئول کمیته فرهنگی شورای اسلامی سقز هم از برگزاری این جشنواره اظهار خوشحالی کرد و پیشنهاد داد که برای برگزاری هرچه بهتر آن و آسیب شناسی، این برنامه فرهنگی هر دو سال یکبار برگزار شود.
در این جلسه، هیوا حاجی محمدی رییس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی سقز ، اسماعیل پاشایی، محمدزارع زاده، علیرضا اسماعیلی، ادریس دلارامی و داریوش رفعتی از هنرمندان حوزه تئاتر از توجه فرمانداری، شورای اسلامی و شهرداری سقز برای حمایت از برنامه های فرهنگی و هنری تشکر کردند.
فعال شدن دبیرخانه در طول سال، واگذاری برگزاری این جشنواره به موسسه هنری، برگزاری این رویداد به صورت بین المللی از دیگر مواردی بود که در این جسله سه ساعته بحث و بررسی شد.
جشنواره تئاتر کُردی از سال ۷۸ به مدت شش سال برگزار شد، اما به دلیل مشکلات مالی این جشنواره بعد از شش دوره متوقف و دوباره از سال ۸۷ از سر گرفته شد و تا سال ۹۰ به مدت چهار دوره دیگر پیگیری و اجرا شد.
این جشنواره از سال ۹۳ دوباره فعالیت خود را آغاز کرد و سال گذشته نیز دوازدهمین دوره این جشنواره با حضور ۱۲ گروه نمایشی از ایلام، بانه، بوکان، تهران، دیاربکر ترکیه، سقز، سلیمانیه عراق، سنندج، شیروان، کرمانشاه و مریوان از ۱۵تا ۱۹ شهریور ماه در سالن نمایش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهر برگزار شد.
این جشنواره توسط اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان با همکاری اداره‌کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، استانداری کردستان، فرمانداری شهرستان سقز، شورای اسلامی شهر و شهرداری سقز، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن هنرهای نمایشی کردستان و دفتر انجمن نمایش سقز برگزار شد.

خروج از نسخه موبایل