بینه‌ر

چهاردهمین جشنواره‌ی تئاتر کردی سقز آذر ماه برگزار می‌شود

به گزارش بینەر و به نقل از تئاتر کردستان، با حضور معاونت فرهنگی اداره کل ارشاد، رئیس اداره ارشاد سقز، هیئت مدیره انجمن هنرهای نمایشی، روسای گروه‌های نمایشی سقز، جلسه هماهنگی و برنامه ریزی چهاردهمین  جشنواره ی تئاتر کردی برگزار شد.

قلعه شاخانی معاونت اداره کل ارشاد کردستان درسخنانی ضمن تاکید بر برگزاری جشنواره، اظهارداشت: این جشنواره که تاکنون سیزده دوره‌ی آن با موفقیت در شهر فرهنگی سقز برگزار شده است به عنوان یکی از رویدادهای مهم فرهنگی درسطح کشور شناخته شده و سیاست اداره کل ارشاد و انجمن هنرهای نمایش استان برگزاری هر چه  بهتر و باشکوه تر از دوره های قبل است و همه دست اندرکاران فرهنگی استان و شهرستان باید تلاش نماییم این جشنواره به نحو شایسته برگزار شود.

وی ضمن اعلام آمادگی اداره کل برای واگذاری اجرای برنامه های فرهنگی هنری به انجمن ها گفتند در سال جاری با تفویض اختیار دبیری جشنواره های خیابانی مریوان، کردی سقز، استانی و… به هنرمندان خبر داد و این موضوع را در راستای تعامل بیشتر با هنرمندان تئاتر ذکر کردند. 

عبید رستمی رییس انجمن نمایش کردستان نیز ضمن اعلام حمایت همه جانبه از جشنواره‌ی تئاتر کردی اظهارداشت: برگزاری این جشنواره و دیگرجشنواره های تئاتری در استان از اولویت های کاری انجمن استان بوده و برای برگزاری هر چه با شکوه این رویدادهای مهم هنری ازهیچ تلاشی فروگذار نخواهیم کرد.

وی اعلام داشت جشنواره های بین المللی خیابانی مریوان، طنز دیواندره، جشنواره‌ی تئاتر استانی کردستان و تئاتر کوردی سقز در سال جاری برگزارخواهند شد و امیدواریم هنرمندان خلاق و تلاشگر کردستان ضمن تولید و اجرای عمومی نمایش های جدید حضوری حداکثری در این جشنواره ها داشته باشند.

در ادامه فاتح بادپروا، فریدون حامدی و محمد زارع زاده از اعضای هیئت مدیره‌ی انجمن هنرهای نمایشی استان و جمعی از هنرمندان و پیشکسوتان  تئاتر سقز (اسماعیل پاشایی، علیرضا اسماعیلی، داریوش رفیعی، ادریس دلارامی و…) نیز مطالبی را در راستای تلاش گروهی هنرمندان تئاتر کردستان برای مشارکت در برگزاری جشنواره های استان–خصوصا جشنواره ی تئاتر کردی سقز – بیان داشتند.

درپایان این جلسه مصوب شد که سرپرست گروه های ثبت شده‌ی هنرمندان فعال و مسئولین اداره ارشاد سقز نسبت به معرفی افراد واجد شرایط دبیری جشنواره به استان اقدام تا در نهایت  اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی با مشورت انجمن هنرهای نمایشی استان، دبیر چاردهمین جشنواره‌ی تئاتر را مشخص و معرفی نماید.

همچنین مقررشد پیش نویس فراخوان جشنواره سریعا تهیه و پس از تصویب انجمن هنرهای نمایشی استان، تا ۱۰ تیر ماه منتشر شود.

سیزده دوره‌ی پیشین جشنواره تئاتر کردی سقز با حضورگروههای نمایشی ازاستان های کردنشین ایران وگروه های کرد زبان از کشورهای عراق و ترکیه برگزارشده و برگزیده ی این جشنواره به جشنواره‌ی بین المللی تئاتر فجر معرفی می‌شود.

خروج از نسخه موبایل