رفتن به بالا

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • الإثنين ۱۴ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Monday 21 January
  مهاباد Mostly Cloudy
  (°C)
  وزش باد ۵(mph)
  فشار ٢۵.٧٧(in)
  محدوده دید ٣.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۵.٧٧(in)
گاه‌شمار تاریخ خورشیدی
بهمن ۱۳۹۷
ش ی د س چ پ ج
« دی    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
 • سه شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۱
 • کد خبر : 3738
 • مشاهده : 1239 بازدید
 • ادبیات » س.ت » هنر
 • چاپ خبر : بدرقه رسول رش احمدی تا آرامگاه ابدی
پیکر زنده یاد رسول رش احمدی در مهاباد تشییع شد

بدرقه رسول رش احمدی تا آرامگاه ابدی

مردم و هنرمندان برای حضور در مراسم بدرقه پیکر رسول رش احمدی در مسجد جامع مهاباد و مقبره الشعرای این شهر حاضر شدند.

به گزارش بینه‌ر، پیکر زنده یاد رسول رش احمدی، شاعر و نویسنده مهابادی، امروز سه شنبه ساعت ۱۰ صبح بر دستان مردم و با ذکر لا اله الا الله از مسجد جامع مهاباد به سمت مقبره الشعرای این شهر بدرقه شد. تشییع پیکر در حالی اتفاق افتاد که جمعیت قابل توجهی برای ابراز احساسات به مسجد جامع و مقبره الشعرا آمده بودند.

خضر رش احمدی (‌حه‌مه‌)، رحیم سلطانی، ابراهیم سعیدی، عزیز شاهرخ، مناف ایرانپناه، احمد اسلامی، هاشم رشادت، جلال رحیمی، جعفر مینایی، سلیمان منگوری، دکتر صلاح الدین خدیو، جعفر ماملی، ابراهیم قادری، سید رسول نبوی، رسول کریمی، فتاح فتاح زاده، امید خاکپور، محمود پدرام، منصور حامدی، دکتر خالق جلیل نژاد، هرمان وطمانی، هیوا قهرمانی، ساکار صوفی زاده، محمود مکری، دکتر ابوبکر خوانچه سپهرالدین، سردار سیف قاضی، عزیز ولیانی، هوشنگ جعفرنژاد، ابراهیم بومی، رسول رحیمی، شمس الدینی، دیاکو نسیمی، سمکو پاکزاد، سید رئوف سیدی، عبدالله مویدزاده، غفور پیرزاده، محمد اسدی، علی قبادی، خبات منگوری و شماری دیگر از چهره‌های هنری و فعالین اجتماعی، فرهنگی و هنری و روحانیون مهاباد در این مراسم حضور یافتند.

رسول رش احمدی، شاعر و نویسنده پیشکسوت مهابادی، صبح روز دوشنبه بر اثر بیماری دار فانی را وداع گفت.

 

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به جشنواره نمایشنامه خوانی مهاباد

هیاهوی بسیار برای … ؟

چند روزی از پایان جشنواره نمایشنامه خوانی مهاباد که اولین دوره ی خود را طی کرد نمی گذرد. اکنون شاید بهترین زمان برای نقد و بررسی رویکرد این جشنواره باشد. گرچه این انتقادها از همان زمان علنی شدن بحث جشنواره قابل طرح بود، اما به جهت حمایت از برگزاری و جلوگیری از شائبه های مختلف، این نقد به بعد از برگزاری موکول شد تا پیش داوری اشتباهی صورت نگرفته باشد. اولین موضوع قابل بحث عنوان جشنواره است که از دو عبارت متفاوت اما با زمینه ی مشابه برخوردار است. نمایشنامه خوانی یا اجرا خوانی؟ آنچه که مدت ها در ایران با عنوان نمایشنامه خوانی شناخته می شد، بیشتر دلالت بر خوانش نمایشنامه توسط چند بازیگر(و گاه یک بازیگر) نشسته بر صندلی و با متن در دست بود. کم کم این شکل نشستن صرف، تغییراتی پیدا کرد و بازیگران به صورت ایستاده و یا به اشکال مختلف و با بهره گیری از دکور بسیار ساده، نور و صدا (در حد محدود) به خوانش نمایشنامه پرداختند و به نوعی اجراخوانی قلمداد شد. در واقع اجراخوانی ما به ازای script-in-hand performance مورد استفاده قرار گرفت. تقریبا تعریف دقیق و مشخصی از شکل و تاریخچه ی نمایشنامه خوانی نمی توان یافت و تعاریف و توضیحات متفاوتی برای آن ارائه شده است. با این حال دو نکته ی اساسی وجه مشترک همه ی این تعاریف است. نمایشنامه خوانی برای خوانش اثر نو و اجرا نشده ی نویسنده توسط نویسنده و یا بازیگران شکل گرفته است که این امر نیز برای دو مقصود صورت می گیرد. یا نویسنده در حال معرفی نمایشنامه ی خود به کارگردانان و کمپانی های تولید تئاتر است، یا نویسنده قصد دارد با خوانش آن با بازخورد مخاطب آشنا شده و نمایشنامه اش را براساس این بازخورد بازنویسی نماید. حالت کلی دوم مربوط به خوانش نمایشنامه های یک نویسنده به صورت رپرتواری است. به این معنا که مثلا مجموعه ای از آثار شکسپیر توسط گروههای مختلف به منظور بررسی آن آثار در زمانی مشخص خوانده می شود. در هر دو حالت کلی ، جنبه ی ادبیات نمایشی بر جنبه ی اجرایی غالب است. با این حال این غلبه ی ادبیاتی معمولا در شکل اول که بیشتر به منظور معرفی اثر صورت می گیرد، نمود بیشتری دارد و می توان آن را نمایشنامه خوانی در نظر گرفت. در شکل دوم که جنبه ی آموزشی و یا پژوهشی آن بیشتر مور توجه است و در بسیاری از مدارس تئاتری جهان با استفاده از همین شیوه ی در یک فصل مشخص آثاری از نویسنده ای مشخص مورد خوانش قرار می گیرد، می توان به شاخصه های اجراخوانی (یا نمایش با متن در دست) نزدیک شد تا جنبه هایی اجرایی نمایشنامه نیز مورد توجه قرار گیرد. طبیعتا هیچ کدام از این روش ها یک قانون غیرقابل تغییر نیست و تداخل آن در یک دیگر امکان پذیر است. اما معمولا برای بررسی پدیدهای علوم انسانی می بایست یک عرف و تعریف مشخص را برای جلوگیری از پراکندگی بحث ...

وعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
748
روز گذشته
آیا سینمای مهاباد دوباره بازگشایی می شود؟
css.php