رفتن به بالا

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  مهاباد لطیف
  ١(°C)
  وزش باد آرام
  فشار ٢۵.٧٠(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 1-Low
  رطوبت ٢۵.٧٠(in)
گاه‌شمار تاریخ خورشیدی
بهمن ۱۳۹۶
ش ی د س چ پ ج
« دی    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

هشت اثر نمایشی، به نمایندگی از استان‌های کرمانشاه، کردستان و ایلام به دومین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی «روبان قرمز» کرمان راه یافتند.

به گزارش بینەر، جشنواره سراسری تئاتر خیابانی «روبان قرمز» کرمان که با هدف ایجاد زمینه مناسب برای اطلاع‌رسانی، آموزش و فرهنگ‌سازی پیشگیری از بیماری ایدز و افزایش آگاهی مردم از رفتارهای مخاطره‌آمیز، دومین دوره از این جشنواره را با شعار «ستاره‌های تئاتر ایران درکوی کویری کریمان کرمان، هم پیمان در برابر گسترش بیماری ایدز» در شهر کرمان برگزار می کند، فهرست نهایی آثار راه یافته به این جشنواره را منتشر کرده است.

بر اساس این فهرست، از استان‌های کردنشین کرمانشاه ، کردستان و ایلام ٨ نماینده موفق به راهیابی به این جشنواره شده اند که نام آن ها به شرح زیر است: 

 1. «مطرود»، به نویسندگی صابر دلبینا و کارگردانی سید فریدون احمدی – سنندج
 2. «دجال»، به نویسندگی و کارگردانی مشترک عزیز زادسر و نامعه سعیدی – مریوان
 3. «یه اتفاق ساده»، به نویسندگی و کارگردانی مهران عبدالله نژاد – سقز
 4. «کلینیک مثلثی»، به نویسندگی و کارگردانی حسنا قبادی – ایلام
 5. «دلقک و سیاه با من می خندند»، به نویسندگی محسن یارمحمدی و کارگردانی علی چناری – هرسین
 6. «تنهایی»، به نویسندگی و کارگردانی آرش منصوری – کرمانشاه
 7. «برزخ دربست»، به نویسندگی احمد صمیمی و کارگردانی مرجان قاسمی – دهلران
 8. «مهمان ناخوانده»، به نویسندگی و کارگردانی مرتضی اسدی مرام – کرمانشاه

شایان ذکر است دومین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی «روبان قرمز» در مردادماه ١٣٩٦ در شهرستان‌های استان کرمان برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به یازدهمین جشنواره داستان بانه

زمستانِ با بهار

یازدهمین دوره جشنواره داستان بانه پس از فراز و نشیبی فراوان، به وقفه چندین ساله برگزاری این رویداد مهم و دوست داشتنی ادبی پایان داد و رونمایی نمادین از دبیرخانه دائمی این جشنواره در شب اختتامیه ثمره ی تلاش چندین ساله برگزار کنندگان آن بود تا شاید عاملی برای استمرار مجدد در برگزاری آن باشد. علی الرغم انتقاد برخی سایتهای محلی از برگزاری این جشنواره که عدم استقبال شهروندان را دلیل ناکارآمدی آن دانسته اندد؛ نباید اهمیت، ضرورت و تاثیر گذاری جشنواره هایی از این دست بر روند فعالیت های ادبی را فراموش کرد البته بی شک تحقق این امر در صورت استمرار در برگزاری و همچنین روند اجرایی حرفه ای و دقیق تر فراهم خواهد آمد. از چند دهه پیش تقریبا در تمامی شهرهای کوردستان انجمن های ادبی محفل و محلی برای گردهمایی ادیبان و شاعران هر شهر و تبادل آثار و نظرات بوده و هست؛ اما رویدادهایی که باعث گردهمایی و دیدار ادیبان و نویسندگان شهرهای مختلف باشد اندک و انگشت شمارند. انگار این روزها نمی توان انتظار داشت کنگره فرزانگان کورد، بزرگداشت ماموستا حقیقی، بزرگداشت ماموستا محمد قاضی و... تکرار شوند و در چنین شرایطی نبود جشنواره داستان بانه نیز که می توان ادعا کرد تنها رویداد و آزمونگه داستان های چاپ نشده ی کوردی به حساب می آید لطمه ای است به ادبیات کوردی. بینه ر در جریان برگزاری یازدهمین جشنواره داستان بانه شاهد تلاش و زحمات شبانه روزی اعضای دبیرخانه بود و آن را ارج می نهد و بر اساس رسالت هنری و رسانه ای لازم می داند ضمن سپاس از فراهم شدن امکان حضور تنها پایگاه خبری هنری کوردستان، در راستای بهتر و پر ثمرتر برگزار شدن جشنواره در دوره های آتی مشاهدات و پیشنهادات کارشناسان خود را ارائه دهد ، چرا که بینه ر ضمن حمایت معنوی از تمامی فعالیتهای موثر و محترم در عرصه فرهنگ و هنر کوردستان، تحلیل و انتقاد درست رویدادها را عاملی برای پیشرفت و کمبود کاستی ها می داند. امید است مطالب مطرح شده مورد توجه دست اندرکاران جشنواره داستان بانه قرارگیرد و از سوی برخی مخالفان با برگزاری جشنواره، به عنوان مخالفت با آن و یا عیب جویی و بدگویی از این رویداد مهم و قابل احترام تلقی نشود، چراکه بینه ر کاملاً موافق این رویداد مهم ادبی است و در حد توان اندکش برای هرچه بهتر و باشکوه تر برگزار شدن آن نیز تلاش خواهد نمود.   1. جشنواره داستان بانه از همان ابتدا در دو بخش کوردی و فارسی برگزار شده و یکی از اهداف جشنواره برقراری ارتباط و تعامل بین ادبیات کوردی و فارسی بوده و هست. به نظر می رسد پس از یازده دوره برگزاری (طی 18 سال) می بایست پرسید جشنواره تا چه اندازه به این هدف دست یافته و دست آوردها و کاستی ها چیست؟ بدون شک برقرای ارتباط مد نظر جشنواره بین این دو حوزه ادبی، نیازمند فهم و ارتباط با آثار از سوی طرفین است. عدم پخش مناسب ...
css.php