رفتن به بالا

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  مهاباد لطیف
  ١٢(°C)
  وزش باد آرام
  فشار ٢۵.۶٢(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۵.۶٢(in)
گاه‌شمار تاریخ خورشیدی
مهر ۱۳۹۷
ش ی د س چ پ ج
« شهریور    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
 • پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۲
 • کد خبر : 6127
 • مشاهده : 352 بازدید
 • تئاتر » تیتر » س.ت
 • چاپ خبر : گردهمایی هنرمندان تئاتر کورد در سقز
جشنواره تئاتر کوردی آغاز شد

گردهمایی هنرمندان تئاتر کورد در سقز

چهاردهمین دوره ی جشنواره تئاتر کوردی آغاز در سقز بکار کرد

به گزارش بینەر، چهاردهمین جشنواره تئاتر کردی سقز با حضور ۱۳ گروه تئاتری از شهرهای سقز، سنندج، مریوان، مهاباد، بوکان، پاوه، ارومیه، بیجار و تهران امروز ۱۶ آذرماه در سالن مجتمع فرهنگی و هنری ارشاد سقز آغاز بکار کرد. در اولین روز اجرای جشنواره که با کمی تأخیر نیز همراه بود، نمایش «ئەوانەگەل» به کارگردانی غلامرضاهمتیان از بیجاربه روی صحنه رفت و به این ترتیب یکی از مهمترین رویدادهای تئاتری کوردستان چهاردهمین دوره ی خود را آغاز کرد.در ساعت ۲۱ امشب نیز نمایش عیشا به کارگردانی حامد اسماعیل وند از ارومیه به روی صحنه خواهد رفت.

  در این دور از جشنواره علاوه بر اجراهای صحنه ای آثار گروههای نمایشی، سه کارگاه مختلف آموزشی برگزار خواهد شد. کارگاه آموزش عکاسی تئاتر توسط بهروز اسراری روز جمعه ، کارگاه آموزش بازیگر توسط پرستو گلستانی روز شنبه و کارگاه تئاتر شورایی توسط علی ظفر قهرمانی نژاد روز یکشنبه ساعت ۱۴ تا ۱۶ در محل کتابخانه برگزار می شود.

همچنین برگزاری نمایشگاه عکس، نمایشگاه کتاب ، یادمان هنرمندان فقید سقز و … از دیگر برنامه های جنبی این دوره از جشنواره است.

داوری این دوره از جشنواره را دکتر قطب الدین صادقی، کوروش سلیمانی و علی ظفر قهرمانی نژاد برعهده دارند که در شامگاه یکشنبه ۱۹ آذرماه برگزیدگان این دوره را معرفی خواهند نمود.

 

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به جشنواره نمایشنامه خوانی مهاباد

هیاهوی بسیار برای … ؟

چند روزی از پایان جشنواره نمایشنامه خوانی مهاباد که اولین دوره ی خود را طی کرد نمی گذرد. اکنون شاید بهترین زمان برای نقد و بررسی رویکرد این جشنواره باشد. گرچه این انتقادها از همان زمان علنی شدن بحث جشنواره قابل طرح بود، اما به جهت حمایت از برگزاری و جلوگیری از شائبه های مختلف، این نقد به بعد از برگزاری موکول شد تا پیش داوری اشتباهی صورت نگرفته باشد. اولین موضوع قابل بحث عنوان جشنواره است که از دو عبارت متفاوت اما با زمینه ی مشابه برخوردار است. نمایشنامه خوانی یا اجرا خوانی؟ آنچه که مدت ها در ایران با عنوان نمایشنامه خوانی شناخته می شد، بیشتر دلالت بر خوانش نمایشنامه توسط چند بازیگر(و گاه یک بازیگر) نشسته بر صندلی و با متن در دست بود. کم کم این شکل نشستن صرف، تغییراتی پیدا کرد و بازیگران به صورت ایستاده و یا به اشکال مختلف و با بهره گیری از دکور بسیار ساده، نور و صدا (در حد محدود) به خوانش نمایشنامه پرداختند و به نوعی اجراخوانی قلمداد شد. در واقع اجراخوانی ما به ازای script-in-hand performance مورد استفاده قرار گرفت. تقریبا تعریف دقیق و مشخصی از شکل و تاریخچه ی نمایشنامه خوانی نمی توان یافت و تعاریف و توضیحات متفاوتی برای آن ارائه شده است. با این حال دو نکته ی اساسی وجه مشترک همه ی این تعاریف است. نمایشنامه خوانی برای خوانش اثر نو و اجرا نشده ی نویسنده توسط نویسنده و یا بازیگران شکل گرفته است که این امر نیز برای دو مقصود صورت می گیرد. یا نویسنده در حال معرفی نمایشنامه ی خود به کارگردانان و کمپانی های تولید تئاتر است، یا نویسنده قصد دارد با خوانش آن با بازخورد مخاطب آشنا شده و نمایشنامه اش را براساس این بازخورد بازنویسی نماید. حالت کلی دوم مربوط به خوانش نمایشنامه های یک نویسنده به صورت رپرتواری است. به این معنا که مثلا مجموعه ای از آثار شکسپیر توسط گروههای مختلف به منظور بررسی آن آثار در زمانی مشخص خوانده می شود. در هر دو حالت کلی ، جنبه ی ادبیات نمایشی بر جنبه ی اجرایی غالب است. با این حال این غلبه ی ادبیاتی معمولا در شکل اول که بیشتر به منظور معرفی اثر صورت می گیرد، نمود بیشتری دارد و می توان آن را نمایشنامه خوانی در نظر گرفت. در شکل دوم که جنبه ی آموزشی و یا پژوهشی آن بیشتر مور توجه است و در بسیاری از مدارس تئاتری جهان با استفاده از همین شیوه ی در یک فصل مشخص آثاری از نویسنده ای مشخص مورد خوانش قرار می گیرد، می توان به شاخصه های اجراخوانی (یا نمایش با متن در دست) نزدیک شد تا جنبه هایی اجرایی نمایشنامه نیز مورد توجه قرار گیرد. طبیعتا هیچ کدام از این روش ها یک قانون غیرقابل تغییر نیست و تداخل آن در یک دیگر امکان پذیر است. اما معمولا برای بررسی پدیدهای علوم انسانی می بایست یک عرف و تعریف مشخص را برای جلوگیری از پراکندگی بحث ...

جدیدترین خبرها

وعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
656
روز گذشته
آیا سینمای مهاباد دوباره بازگشایی می شود؟
css.php