رفتن به بالا

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • الثلاثاء ۴ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 13 November
  مهاباد لطیف
  ٩(°C)
  وزش باد ٧(mph)
  فشار ٢۵.۶۵(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۵.۶۵(in)
گاه‌شمار تاریخ خورشیدی
آبان ۱۳۹۷
ش ی د س چ پ ج
« مهر    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
 • شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۷
 • کد خبر : 6153
 • مشاهده : 364 بازدید
 • ادبیات » س.ت
 • چاپ خبر : بانه برای میزبانی جشنواره داستان آماده می شود

نشست مشورتی مسئولین شهر و دبیرخانه جشنواره داستان بانه برگزار شد.

به گزارش بینەر و به نقل از روابط عمومی دبیرخانه جشنواره داستان بانه، نشست مشورتی و برنامه ریزی با حضور قائم مقام دبیر جشنواره، دبیر اجرائی،مسئول کمیسیون فرهنگی شورای شهر ، نماینده شهرداری و مسئولین کمیته ها در دبیرخانه یازدهمین جشنواره داستان بانه ، عصر جمعه ،هفدهم آذرماه برگزار گردید.

در این جلسه ابتدا قائم مقام جشنواره و رئیس اداره ارشاد اسلامی شهرستان بانه به طرح برنامه ها و اولویت ها پرداخت و بر اهمیت لزوم هماهنگی بین قسمت های مختلف تاکید کرد.
در ادامه دبیر اجرایی این جشنواره با توجه به اهمیت کیفیت اجرای جشنواره در بخش علمی و اسکان مهمانان اظهار داشت با توجه به مصاحبه های انجام شده با داوران و منتقدین داستان ها ،بخش علمی جشنواره از سطح خوبی برخوردار است. وی با اشاره به نقش شهرداری به عنوان بازوی اصلی در بخش اسکان میهمانان یادآور شد که این موضوع نیازمند اهتمام ویژه و جدی است از سوی دست اندرکاران است. نماینده شهرداری ضمن تأیید صحبت های دبیر اجرایی عنوان کرد: شهرداری بانه در راستای هر چه باشکوه تر برگزار شدن جشنواره تمام توان خود را به کار خواهد گرفت
نماینده شورای اسلامی یکی دیگر از حاضران این شنست بود که ضمن تشکر و تقدیر از کلیه دست اندرکاران جشنواره به ارائه گزارشی از فعالیت های شورا در جذب هزینه از خیرین شهر پرداختد.

یازدهمین جشنواره کشوری داستان بانه از ۲۱ لغایت ۲۳ آذرماه در بانه برگزار می شود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به جشنواره نمایشنامه خوانی مهاباد

هیاهوی بسیار برای … ؟

چند روزی از پایان جشنواره نمایشنامه خوانی مهاباد که اولین دوره ی خود را طی کرد نمی گذرد. اکنون شاید بهترین زمان برای نقد و بررسی رویکرد این جشنواره باشد. گرچه این انتقادها از همان زمان علنی شدن بحث جشنواره قابل طرح بود، اما به جهت حمایت از برگزاری و جلوگیری از شائبه های مختلف، این نقد به بعد از برگزاری موکول شد تا پیش داوری اشتباهی صورت نگرفته باشد. اولین موضوع قابل بحث عنوان جشنواره است که از دو عبارت متفاوت اما با زمینه ی مشابه برخوردار است. نمایشنامه خوانی یا اجرا خوانی؟ آنچه که مدت ها در ایران با عنوان نمایشنامه خوانی شناخته می شد، بیشتر دلالت بر خوانش نمایشنامه توسط چند بازیگر(و گاه یک بازیگر) نشسته بر صندلی و با متن در دست بود. کم کم این شکل نشستن صرف، تغییراتی پیدا کرد و بازیگران به صورت ایستاده و یا به اشکال مختلف و با بهره گیری از دکور بسیار ساده، نور و صدا (در حد محدود) به خوانش نمایشنامه پرداختند و به نوعی اجراخوانی قلمداد شد. در واقع اجراخوانی ما به ازای script-in-hand performance مورد استفاده قرار گرفت. تقریبا تعریف دقیق و مشخصی از شکل و تاریخچه ی نمایشنامه خوانی نمی توان یافت و تعاریف و توضیحات متفاوتی برای آن ارائه شده است. با این حال دو نکته ی اساسی وجه مشترک همه ی این تعاریف است. نمایشنامه خوانی برای خوانش اثر نو و اجرا نشده ی نویسنده توسط نویسنده و یا بازیگران شکل گرفته است که این امر نیز برای دو مقصود صورت می گیرد. یا نویسنده در حال معرفی نمایشنامه ی خود به کارگردانان و کمپانی های تولید تئاتر است، یا نویسنده قصد دارد با خوانش آن با بازخورد مخاطب آشنا شده و نمایشنامه اش را براساس این بازخورد بازنویسی نماید. حالت کلی دوم مربوط به خوانش نمایشنامه های یک نویسنده به صورت رپرتواری است. به این معنا که مثلا مجموعه ای از آثار شکسپیر توسط گروههای مختلف به منظور بررسی آن آثار در زمانی مشخص خوانده می شود. در هر دو حالت کلی ، جنبه ی ادبیات نمایشی بر جنبه ی اجرایی غالب است. با این حال این غلبه ی ادبیاتی معمولا در شکل اول که بیشتر به منظور معرفی اثر صورت می گیرد، نمود بیشتری دارد و می توان آن را نمایشنامه خوانی در نظر گرفت. در شکل دوم که جنبه ی آموزشی و یا پژوهشی آن بیشتر مور توجه است و در بسیاری از مدارس تئاتری جهان با استفاده از همین شیوه ی در یک فصل مشخص آثاری از نویسنده ای مشخص مورد خوانش قرار می گیرد، می توان به شاخصه های اجراخوانی (یا نمایش با متن در دست) نزدیک شد تا جنبه هایی اجرایی نمایشنامه نیز مورد توجه قرار گیرد. طبیعتا هیچ کدام از این روش ها یک قانون غیرقابل تغییر نیست و تداخل آن در یک دیگر امکان پذیر است. اما معمولا برای بررسی پدیدهای علوم انسانی می بایست یک عرف و تعریف مشخص را برای جلوگیری از پراکندگی بحث ...

وعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
679
روز گذشته
آیا سینمای مهاباد دوباره بازگشایی می شود؟
css.php