رفتن به بالا

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  مهاباد لطیف
  ١٧(°C)
  وزش باد ٩(mph)
  فشار ٢۵.۵٣(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۵.۵٣(in)
گاه‌شمار تاریخ خورشیدی
فروردین ۱۳۹۷
ش ی د س چ پ ج
« اسفند    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

نشست خبری قائم مقام دبیر جشنواره و دبیر اجرایی جشنواره داستان بانه برگزار شد.

به گزارش بینه‌ر، در ابتدای این نشست، حمیدرضا خوشوقت قائم مقام دبیر جشنواره به شرح گزارشی از روند برگزاری جشنواره پرداخت. وی از دایر شدن دبیرخانه ی دائمی جشنواره داستان بانه به عنوان یکی از مهمترین دستاوردهای این دوره نام برد و عنوان کرد با افتتاح دبیرخانه در این دوره می توان گام مهمی در تثبیت این رویداد فرهنگی برداشت. خوشوقت از رایزنی های صورت گرفته بین مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان جلال قلعه شاخانی – دبیر جشنواره – و نماینده مردم بانه در مجلس با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش شده تا به لحاظ سخت افزاری و همچنین پرسنلی از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بانه مستقل باشد.

قائم مقام دبیر جشنواره با اشاره به سیاست مورد نظر قلعه شاخانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی به مدیریت مردمی در برگزاری رویدادهای فرهنگی افزود: از سال بعد دبیر جشنواره نیز از بین ادیبان انتخاب می شود و موسسات فرهنگی و انجمن های مردم نهاد به عنوان مجریان جشنواره عمل خواهند کرد.

خوشوقت به نابرابری توسعه ی فرهنگی در مقابل توسعه تجاری بانه اشاره کرد و گفت: با رایزنی هایی که با شورای شهر و شهرداری صورت گرفته، قرار است در زمینه ی فرهنگی گام های بلندی در بانه برداشته شود. موزه، مجتمع فرهنگی شهرداری با پیشرفت ۸۰ درصدی، مجتمع تجاری فرهنگی بهشت با داشتن سالن سینما از جمله مواردی است که در سال جاری و سال بعد به مرحله ی بهره برداری خواهند رسید.

قائم مقام دبیر جشنواره در خصوص زمان برگزاری جشنواره عنوان کرد: بهترین زمان برای برگزاری جشنواره از نظر دبیرخانه اردیبهشت ماه بود، اما از طرفی به دلیل برگزاری جایزه ادبی ابراهیم یونسی و همچنین به دلیل مهیا بودن شرایط پذیرایی بهتر در فصل کم مسافر بانه یعنی پاییز، به این نتیجه رسیدیم که در پاییز جشنواره برگزار شود.

رشد ۱۵ درصدی آثار فارسی زبان

خوشوقت به رشد قابل توجه داستان و آثار فارسی زبانان در جشنواره اشاره کرد و این اتفاق را به عنوان تأثیرگذاری جشنواره در بخش های دیگر ایران دانست. وی از تلاش برای ایجاد تعامل دوسویه بین ادبیات کردی و فارسی به عنوان یکی از اهداف جشنواره نام برد. بیشترین آثار رسیده در این بخش از شمال کشور و منطقه ی خوزستان به دبیرخانه رسیده است.

آثار کردی خارج از مرز ایران

حضور آثار کردهای خارج از مرز ایران از جمله کردهای عراق، سوریه و ترکیه ازجمله  اهدافی است که دبیرخانه به دنبال تحقق آن است. خوشوقت با اعلام این موضوع به تلاش برای دعوت از برخی میهمانان خارجی اشاره کرد و افزود این دعوت به دلیل برخی مشکلات مرزی و رویدادهای اخیر منطقه میسر نشد اما حتما سعی خواهیم کرد در سال بعد این امر محقق شود. همچنین سعی خواهد شد در دوره های آتی از نویسندگان افغانستان و تاجیکستان و در کل حوزه زبان فارسی نیز دعوت بعمل آید.

در ادامه ی این نشست محمدصدیق کریم پور، دبیر اجرایی جشنواره ضمن تقدیر از همه ی انجمن ها ، موسسات و موسساتی که در برپایی این جشنواره همیار دبیرخانه بوده اند، به معرفی و تقدیر از کمیته ها پرداخت و عنوان کرد که برپایی این جشنواره بدون مشارکت همه جانبه ی مردم و انجمن ها برگزار نمی شد.

وی در بخش از صحبت ها به تکمیل صحبت های خوشوقت پرداخت و گفت: جشنواره داستان بانه روند صعودی پله به پله داشته است و هر سال سعی شده سیر رشد و تکامل داشته باشد. وی استفاده از امکانات الکترونیکی در ارسال آثار و دعوتنامه ها که منجر به سرعت و همچنین کاهش هزینه ها شده است را از جمله مواردی دانست که در دوره ی یازدهم شکل گرفته است.

کریم پور بین المللی شدن جشنواره را در دوره ی آینده ، از مهمترین اقدامات آتی دبیرخانه عنوان کرد و افزود با بین المللی شدن جشنواره طبیعتا حوزه ی ادبیات انگلیسی نیز به جشنواره ورود پیدا خواهد کرد.

بنیاد ادبیات داستانی کردی و فارسی تشکیل خواهد شد

یکی از اهداف جشنواره داستان بانه به ویژه  از۳ دوره ی آخر آن دنبال می شود ، ایجاد تعامل و گفتگو بین ادبیات کردی و فارسی است و از این رو تشکیل بنیاد ادبیات داستانی کردی و فارسی از دیگر اقداماتی است که دبیرخانه در تلاش برای تحقق آن است. کریم پور با اعلام این خبر اشاره کرد بسیاری از جشنواره های داستانی سایر نواحی ایران در نتیجه ی همین تعاملات صورت گرفته بین جشنواره داستان بانه و ادیبان مناطق دیگر شکل گرفته است.

دبیر اجرایی جشنواره از دستاوردهای جشنواره داستانی بانه یاد کرد و گفت: اکنون بعد از ۱۱ دوره آرشیو بزرگی از ادبیات داستانی شکل گرفته است که امکان خوبی است تا در ختیار محققان قرار گیرد و این آرشیو گنجینه ی ارزشمندی محسوب می شود.

تشکیل کارگاههای داستانی در شهرهای مختلف از سال آینده، از دیگر اقداماتی است که کریم پور خبر آن را اعلام کرد.

نویسنده ی کودک تربیت خواهیم کرد

دبیر اجرایی جشنواره به بخش کودک جشنواره اشاره کرد و گفت: مهمترین هدف این بخش نه فقط تولید ادبیات ویژه ی کودکان، که تربیت کودکان نویسنده است تا نسل جدیدی از نویسندگان با آموزش های اصولی شکل بگیرد.

از مریم قاضی بانوی نویسنده اهل مهاباد تجلیل می شود

این خبر با این مقدمه از سوی دبیر جشنواره اعلام شد که در این دوره به لحاظ آماری تعداد نویسندگان بانو بسیار بیشتر از دوره های است و این نشانه ی روشنی از توسعه ی این هنر فارغ از بحث جنسیتی در جامعه است. از این رو برای اولین بار در جشنواره از بانوی نویسنده کرد، مریم قاضی تجلیل می شود تا این دستاورد برجسته تر شود.

وی همچنین از نام گذاری هر پنل و نشست داستان خوانی به نام یکی از ادیبان فقید کرد و غیرکرد اشاره کرد و گفت، مرحومان خالد خاکی، ابراهیم یونسی، علی اشرف درویشیان، فتح الله بی نیاز از جمله ی عناوینی است که نشست ها به یاد آنها شروع خواهد شد.

شکل معرفی برگزیدگان در این دوره تفاوت دارد

دبیر اجرایی جشنواره با اشاره به طراحی فرم های خاص با ۱۰ آیتم جداگانه( مانند شخصیت پردازی، بسط طرح، روایت و…) در داوری آثار، به شکل متفاوت معرفی برگزیدگان پرداخت و افزود: در این دوره مقام اول تا سوم نداریم و در بخش فارسی ۵ اثر و در بخش کردی نیز ۵ اثر بدون رتبه بندی و به شکل شاخصه ها جایزه تعلق خواهد گرفت. وی توضیح داد : داوران بر اساس آیتم های ده گانه آثار را برمی گزینند و به دلیل آن آیتم به اثر جایزه تعلق می گیرد. از این رو ممکن است یک اثر در چند بخش نیز صاحب جایزه شود.

 

 

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به یازدهمین جشنواره داستان بانه

زمستانِ با بهار

یازدهمین دوره جشنواره داستان بانه پس از فراز و نشیبی فراوان، به وقفه چندین ساله برگزاری این رویداد مهم و دوست داشتنی ادبی پایان داد و رونمایی نمادین از دبیرخانه دائمی این جشنواره در شب اختتامیه ثمره ی تلاش چندین ساله برگزار کنندگان آن بود تا شاید عاملی برای استمرار مجدد در برگزاری آن باشد. علی الرغم انتقاد برخی سایتهای محلی از برگزاری این جشنواره که عدم استقبال شهروندان را دلیل ناکارآمدی آن دانسته اندد؛ نباید اهمیت، ضرورت و تاثیر گذاری جشنواره هایی از این دست بر روند فعالیت های ادبی را فراموش کرد البته بی شک تحقق این امر در صورت استمرار در برگزاری و همچنین روند اجرایی حرفه ای و دقیق تر فراهم خواهد آمد. از چند دهه پیش تقریبا در تمامی شهرهای کوردستان انجمن های ادبی محفل و محلی برای گردهمایی ادیبان و شاعران هر شهر و تبادل آثار و نظرات بوده و هست؛ اما رویدادهایی که باعث گردهمایی و دیدار ادیبان و نویسندگان شهرهای مختلف باشد اندک و انگشت شمارند. انگار این روزها نمی توان انتظار داشت کنگره فرزانگان کورد، بزرگداشت ماموستا حقیقی، بزرگداشت ماموستا محمد قاضی و... تکرار شوند و در چنین شرایطی نبود جشنواره داستان بانه نیز که می توان ادعا کرد تنها رویداد و آزمونگه داستان های چاپ نشده ی کوردی به حساب می آید لطمه ای است به ادبیات کوردی. بینه ر در جریان برگزاری یازدهمین جشنواره داستان بانه شاهد تلاش و زحمات شبانه روزی اعضای دبیرخانه بود و آن را ارج می نهد و بر اساس رسالت هنری و رسانه ای لازم می داند ضمن سپاس از فراهم شدن امکان حضور تنها پایگاه خبری هنری کوردستان، در راستای بهتر و پر ثمرتر برگزار شدن جشنواره در دوره های آتی مشاهدات و پیشنهادات کارشناسان خود را ارائه دهد ، چرا که بینه ر ضمن حمایت معنوی از تمامی فعالیتهای موثر و محترم در عرصه فرهنگ و هنر کوردستان، تحلیل و انتقاد درست رویدادها را عاملی برای پیشرفت و کمبود کاستی ها می داند. امید است مطالب مطرح شده مورد توجه دست اندرکاران جشنواره داستان بانه قرارگیرد و از سوی برخی مخالفان با برگزاری جشنواره، به عنوان مخالفت با آن و یا عیب جویی و بدگویی از این رویداد مهم و قابل احترام تلقی نشود، چراکه بینه ر کاملاً موافق این رویداد مهم ادبی است و در حد توان اندکش برای هرچه بهتر و باشکوه تر برگزار شدن آن نیز تلاش خواهد نمود.   1. جشنواره داستان بانه از همان ابتدا در دو بخش کوردی و فارسی برگزار شده و یکی از اهداف جشنواره برقراری ارتباط و تعامل بین ادبیات کوردی و فارسی بوده و هست. به نظر می رسد پس از یازده دوره برگزاری (طی 18 سال) می بایست پرسید جشنواره تا چه اندازه به این هدف دست یافته و دست آوردها و کاستی ها چیست؟ بدون شک برقرای ارتباط مد نظر جشنواره بین این دو حوزه ادبی، نیازمند فهم و ارتباط با آثار از سوی طرفین است. عدم پخش مناسب ...
css.php