رفتن به بالا

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


  مهاباد Light Rain Shower
  ٧(°C)
  وزش باد ٩(mph)
  فشار ٢۵.٢۵(in)
  محدوده دید ٣.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۵.٢۵(in)
گاه‌شمار تاریخ خورشیدی
فروردین ۱۳۹۸
ش ی د س چ پ ج
« اسفند    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • دوشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۴
 • کد خبر : 4892
 • مشاهده : 889 بازدید
 • تیتر 3 » س.ت » سینما
 • چاپ خبر : پایان فیلمبرداری مستند «هیوا»

فیلم‌برداری فیلم کوتاه «هیوا» پایان یافت.

به گزارش بینەر، تولید و فیلمبرداری فیلم کوتاه «هیوا» به نویسندگی و کارگردانی مژگان کاوسی پایان یافت و وارد مرحله پسا تولید شد.

کارگردان این فیلم در گفتگو با بینەر گفت: «هیوا» مستند داستانی کوتاه درباره ی خطر نابودی زبان کردی در کلاردشت مازندران است.

کاوسی گفت: این فیلم در یکی از روستاهای کردنشین کلاردشت مازندران، «کلنو» (Kalenow) فیلمبرداری شده است.

وی افزود: این فیلم برای ساخت اسپانسری نداشته است، اما اداره ارشاد مازندران مبلغی را به عنوان کمک هزینه برای ما در نظر گرفت.

کاوسی عنوان کرد: این فیلم برای آگاهی و اطلاع مردم از وضعیت کردهای کلاردشت ساختە شد، کودکان اصلی ترین هدف و محرک من بودند.

 شکوفه تیمورنژاد، مژگان کاوسی، کوثر جعفرنژاد، حسنی جهان کاوسی و درسا کاوسی در این فیلم به ایفای نقش می پردازند.

عوامل فیلم کوتاه «هیوا» عبارتند از: مژگان کاوسی (فیلمنامه نویس و کارگردان)، بابک آزاد (فیلمبردار) و مینا رضایی (صدابردار).

لازم به ذکر است مژگان کاوسی متولد ۱۳٥٥ در شهرستان کلاردشت است. وی کارشناس ارشد رشته پژوهش هنر، فعال زبان مادری، پژوهشگر میدانی و نوازنده ساز تنبور است. 

وی تا به حال دو فیلم کوتاه «بر باد» و «گلهای سرد» را کارگردانی کرده است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به جشنواره نمایشنامه خوانی مهاباد

هیاهوی بسیار برای … ؟

چند روزی از پایان جشنواره نمایشنامه خوانی مهاباد که اولین دوره ی خود را طی کرد نمی گذرد. اکنون شاید بهترین زمان برای نقد و بررسی رویکرد این جشنواره باشد. گرچه این انتقادها از همان زمان علنی شدن بحث جشنواره قابل طرح بود، اما به جهت حمایت از برگزاری و جلوگیری از شائبه های مختلف، این نقد به بعد از برگزاری موکول شد تا پیش داوری اشتباهی صورت نگرفته باشد. اولین موضوع قابل بحث عنوان جشنواره است که از دو عبارت متفاوت اما با زمینه ی مشابه برخوردار است. نمایشنامه خوانی یا اجرا خوانی؟ آنچه که مدت ها در ایران با عنوان نمایشنامه خوانی شناخته می شد، بیشتر دلالت بر خوانش نمایشنامه توسط چند بازیگر(و گاه یک بازیگر) نشسته بر صندلی و با متن در دست بود. کم کم این شکل نشستن صرف، تغییراتی پیدا کرد و بازیگران به صورت ایستاده و یا به اشکال مختلف و با بهره گیری از دکور بسیار ساده، نور و صدا (در حد محدود) به خوانش نمایشنامه پرداختند و به نوعی اجراخوانی قلمداد شد. در واقع اجراخوانی ما به ازای script-in-hand performance مورد استفاده قرار گرفت. تقریبا تعریف دقیق و مشخصی از شکل و تاریخچه ی نمایشنامه خوانی نمی توان یافت و تعاریف و توضیحات متفاوتی برای آن ارائه شده است. با این حال دو نکته ی اساسی وجه مشترک همه ی این تعاریف است. نمایشنامه خوانی برای خوانش اثر نو و اجرا نشده ی نویسنده توسط نویسنده و یا بازیگران شکل گرفته است که این امر نیز برای دو مقصود صورت می گیرد. یا نویسنده در حال معرفی نمایشنامه ی خود به کارگردانان و کمپانی های تولید تئاتر است، یا نویسنده قصد دارد با خوانش آن با بازخورد مخاطب آشنا شده و نمایشنامه اش را براساس این بازخورد بازنویسی نماید. حالت کلی دوم مربوط به خوانش نمایشنامه های یک نویسنده به صورت رپرتواری است. به این معنا که مثلا مجموعه ای از آثار شکسپیر توسط گروههای مختلف به منظور بررسی آن آثار در زمانی مشخص خوانده می شود. در هر دو حالت کلی ، جنبه ی ادبیات نمایشی بر جنبه ی اجرایی غالب است. با این حال این غلبه ی ادبیاتی معمولا در شکل اول که بیشتر به منظور معرفی اثر صورت می گیرد، نمود بیشتری دارد و می توان آن را نمایشنامه خوانی در نظر گرفت. در شکل دوم که جنبه ی آموزشی و یا پژوهشی آن بیشتر مور توجه است و در بسیاری از مدارس تئاتری جهان با استفاده از همین شیوه ی در یک فصل مشخص آثاری از نویسنده ای مشخص مورد خوانش قرار می گیرد، می توان به شاخصه های اجراخوانی (یا نمایش با متن در دست) نزدیک شد تا جنبه هایی اجرایی نمایشنامه نیز مورد توجه قرار گیرد. طبیعتا هیچ کدام از این روش ها یک قانون غیرقابل تغییر نیست و تداخل آن در یک دیگر امکان پذیر است. اما معمولا برای بررسی پدیدهای علوم انسانی می بایست یک عرف و تعریف مشخص را برای جلوگیری از پراکندگی بحث ...

وعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
810
روز گذشته
آیا سینمای مهاباد دوباره بازگشایی می شود؟
css.php