رفتن به بالا

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  -١٨(°C)
  وزش باد (mph)
  فشار (in)
  محدوده دید (mi)
  اشعه فرابنفش -
  رطوبت (in)
گاه‌شمار تاریخ خورشیدی
تیر ۱۳۹۶
ش ی د س چ پ ج
« خرداد   مرداد »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان، اداره ارشاد شهرستان دیواندره وانجمن هنرهای نمایشی استان کردستان، با همکاری فرمانداری، شورای اسلامی و شهرداری دیواندره و شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان، در راستای تشویق و ترویج اجرای عمومی نمایش های فاخر کمدی، با تأکید بر ارتقاء تئاتر کمدی و ایجاد شادی و نشاط اجتماعی در استان، چهارمین جشنواره ی تئاتر طنز دیواندره را برگزار می کند.

الف) محورها و موارد مورد تاکید دبیرخانه (موضوع نمایش ها آزاد است اما آثاری که موارد ذیل را در دستور کار خود قرار دهند در اولویت انتخاب هستند.)

 ۱. ارائه‌ی نمایش هایی با محوریت نفی خشونت و جنگ طلبی و درحمایت از گسترش صلح وشادی درجهان

۲. نگاه هنرمندانه، تحلیلی وطنازانه به مسائل آسیب های اجتماعی روز، خصوصا مسائل خانواده، جوانان، طلاق و مبارزه با مصرف مواد مخدر

 ۳. بهره گیری از فرهنگ بومی و محلی در نمایش ها

 ۴. استفاده از شیوه های نمایش کمدی ایرانی

 ب) مقررات جشنوارہ 

۱. چهارمین جشنواره تئاتر طنز دیواندره فقط نمایش های صحنه ای ( فارسی – کوردی ) را قضاوت و انتخاب می نماید. ۲. آثار نمایشی متقاضی می بایست تولید سال ۹۶ بوده و پیش از این نباید با این گروه (بازیگر – کارگردان) در هیج جشنواره ای (استانی، منطقه ای و سراسری) شرکت کرده باشد. 

۳. نمایش هایی که مبتنی بر متون نمایشنامه نویسان مطرح کشور یا متون چاپ شده بوده و تاکنون اجراهای زیادی از آن ها شده باشد، تنها در صورت ارائه ی طرح اجرایی خلاق و شیوه نو در اثر اجرایی مورد پذیرش قرار خواهند گرفت

۴. نمایش نامه های اقتباسی از متون نمایشی، رمان و داستان به شرطی که ایرانی شده باشند به بخش مسابقه ی جشنواره راه پیدا خواهند نمود. 

۵. هر کارگردان، صرفا میتواند با یک اثر نمایشی در مرحله ی نهایی جشنواره حضور داشته باشد.

۶.  با هدف حمایت از حقوق نویسندگان، ارائه ی مجوز کتبی نویسنده، مترجم یا ناشر اثر ضروری است. و آثاری که این بند را رعایت نکنند مورد ارزیابی جشنواره قرار نخواهند گرفت. 

۷. تعداد افراد هر گروه بیشتر از هشت نفر نباشد.

 

ج) مدارک موردنیاز جهت شرکت در جشنوارہ

بخش بازخوانی:

 ۱. فرم تکمیل شده تقاضای شرکت در جشنواره 

 ۲. ارسال ۳ نسخه (تایپ شده) متن و لوح فشرده در محیط WOrd و مجوز کتبی نویسنده، مترجم یا ناشر در زمان ارسال نمایش

 بخش بازبینی: 

۱. ارسال ۵ عدد لوح فشرده از اجرای عمومی نمایش (مسئول کیفیت مطلوب صدا و تصویر لوح های فشرده با کارگردان می باشد) 

۲. ارسال یک قطعه ۳*۴ عکس کارگردان و ۴ قطعه عکس از نمایش 

۳. موارد فوق بایستی با نامه رسمی ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستانهای تابعه منفضم به نامه کتبی انجمن هنرهای نمایشی استان یا دفاتر و رابطین انجمن هنرهای نمایشی شهرستان ها ارسال گردد.

 

جوایز جشنواره:

ستاد برگزاری جشنواره به گروه های راه یافته به جشنواره با نظر کارشناسی تا سقف ۱۵/۰۰۰/۰۰۰ ریال کمک هزینه پرداخت خواهد نمود.

۱: کارگردانی: 

جایزه کارگردانی اول ۷/۰۰۰/۰۰۰ ریال

جایزه کارگردانی دوم ۶/۰۰۰/۰۰۰ ریال

جایزه کارگردانی سوم ۵/۰۰۰/۰۰۰ ریال 

 

۲: نویسندگی:

 جایزه ی نمایش نامه نویسی اول ۶۰۰۰/۰۰۰ ریال 

جایزه نمایش نامه نویسی دوم ۵/۰۰۰/۰۰۰

جایزه ی نمایش نامه نویسی سوم ۴/۰۰۰/۰۰۰ ریال

 

۳: بازیگری زن: 

جایزه بازیگری اول ۵/۰۰۰/۰۰۰ ریال 

جایزه بازیگری دوم ۴/۰۰۰/۰۰۰ ریال

 جایزه بازیگری سوم ۳/۰۰۰/۰۰۰ ریال

 

۴: بازیگری مرد:

 جایزه بازیگری اول ۵/۰۰۰/۰۰۰ ریال

جایزه بازیگری دوم ۴/۰۰۰/۰۰۰ ریال 

جایزه بازیگری سوم: ۳/۰۰۰/۰۰۰ ریال

 ۵: جایزه ی طراحی صحنه برتر: ۳/۰۰۰/۰۰۰ ریال

۶: جایزه ی موسیقی برتر: ۳/۰۰۰/۰۰۰

۷: جایزه ی طراحی لباس برتر: ۳/۰۰۰/۰۰۰ ریال

٨: جایزه بروشور و آفیش برتر: ۲/۰۰۰/۰۰۰

۹: جایزه‌ی گریم برتر: ۲/۰۰۰/۰۰۰

 

تقویم جشنواره:

 آخرین مهلت ارسال نمایش نامه: اول مهر ماه 

زمان اعلام نتایج بازخوانی: ۷ مهر ماه زمان بازبینی نمایش ها: ۲۰ آبان ماه سال ۹۶ 

زمان برگزاری جشنواره: ۱ تا ۴ آذر ماه سال ۹۶

ٱدرس: دبیرخانه ی دائمی جشنواره‌ی تئاتر طنز دیواندره

دیواندره: فاز ۲ شهرک اوباتو – مجتمع فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاداسلامی دیواندره شماره تماس ۳۸۷۲۲۶۶۰ / ۳۸۷۲۴۹۹۰

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

سریال نون.خ و مساله ی زبان !

این نقد سریال نیست. حتی نقد آن چیزی که مطرح می شود نیز ممکن است نباشد. بیشتر بیان مساله و اشتراک گذاری سوالی است که شاید برخی از فیلمسازان و حتی تئاتری های کوردستان نیز با آن مواجه باشند. از این رو از زبان ساده تر و خودمانی تری نیز برای نوشتار استفاده می کنم. چند روزی است که سریال تلویزیونی «نون. خ» از شبکه ی یک سیما پخش می شود. داستان این سریال که از همان الگوی سریال پایتخت پیروی می کند ، این بار در یکی از مناطق کوردستان اتفاق می افتد. فارغ از اینکه مکان داستان بیشتر شبیه به روستاست و معلوم نیست چرا سازندگان اصرار دارند آن را شهر معرفی کنند، و یا اینکه در جمع اهالی روستا نیز یکی از بازیگران فارس است و بسیار روان فارسی صحبت می کند و معلوم نیست چرا به تنهایی او فارسی را اینگونه صحبت می کند و سایرین به شکل دیگر؛ اما حضور بازیگران بومی منطقه و حضور موسیقی کوردی در سریال، از ویژگی های خوب آن به حساب می آید. اما آنچه بحث اصلی این نوشتار است مسئله ی زبان است. چیزی که از روز اول پخش سریال ذهنم را به خود مشغول کرد اما ترجیح بر آن شد تا لااقل بعد از پخش چند قسمت مسئله طرح شود. امروز که واکنش توییتری برخی از مردم نسبت به مسئله ی زبان بکار رفته در این سریال را دیدم، زمان طرح مسئله را مناسب تشخیص دادم. زبان کوردی، اگر چه دارای واژگان مشترک با زبان فارسی است و حتی بنا به اظهار نظر بسیاری از کارشناسان این دو زبان هم ریشه هستند و هر کدام در جغرافیای خود تغییرات زمانی و کاربردی و خود را پیدا کرده است، با این حال این، زبان کوردی، زبانی کاملا مستقل با دستورات گرامری خاص خویش است و لهجه محسوب نمی شود. از این رو تولید یک اثر ملی در کوردستان با حضور شخصیت های کورد، با تولید یک سریال در اصفهان و یا یزد و شیراز و... تفاوت زیادی دارد. چرا که این لهجه های فارسی شیرازی و اصفهانی ولو به صورت غلیظ و با کلمات خاص منطقه نیز ادا شود، نهایتا منظور خود را به مخاطب عمومی منتقل می کند. در سریال نون.خ همه ی کاراکترها -تا این جای قصه- کورد هستند. پس طبیعتاً باید با یکدیگر کوردی حرف بزنند و لزومی به استفاده از زبانی که نه فارسی است و نه کوردی،  ندارند. این امر به ویژه در مناطق کورد زبان که اهمیت خاصی به زبان مادری میدهند بسیار خودنمایی خواهد کرد.  اگر داستان این سریال در نقاطی دیگر از ایران که به دلایل مختلف ، برخی خانواده ها ترجیح داده اند با کودکانشان به جای زبان مادری با زبان ملی صحبت کنند، ساخته می شد، کمتر مسئله ی زبان خودنمایی می کرد و می شد کاراکترهای فیلم را از این خانواده ها معرفی کرد و به راحتی مسئله را توجیه نمود، اما در تمامی شهرهای کوردزبان، مسئله ...

وعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
2729
روز گذشته
آیا سینمای مهاباد دوباره بازگشایی می شود؟
css.php
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: