رفتن به بالا

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


  مهاباد تا قسمتی ابری
  ٩(°C)
  وزش باد ۴(mph)
  فشار ٢۵.۶٢(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 1-Low
  رطوبت ٢۵.۶٢(in)
گاه‌شمار تاریخ خورشیدی
بهمن ۱۳۹۶
ش ی د س چ پ ج
« دی    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
 • چهارشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۰
 • کد خبر : 4303
 • مشاهده : 224 بازدید
 • خوشنویسی » س.ت
 • چاپ خبر : بزرگداشت استاد هیمن با تجلیل از برترین ها به کار خود پایان داد

   به گزارش بینەر، بە نقل از پایگاه خبری هاژه، عصر روز سه شنبه ۲۹ فروردین ماه مراسم پایانی اولین جشنواره سالانه خوشنویسی شعر کوردی بزرگداشت استاد محمدامین شیخ الاسلامی مکری "هیمن" در مهاباد برگزار گردید. این مراسم  با حضور پرشور هنرمندان عرضه خوشنویسی ایران و همچنین هنرمندان موکریان و شهرهای حومه و به همت […]

 

 به گزارش بینەر، بە نقل از پایگاه خبری هاژه، عصر روز سه شنبه ۲۹ فروردین ماه مراسم پایانی اولین جشنواره سالانه خوشنویسی شعر کوردی بزرگداشت استاد محمدامین شیخ الاسلامی مکری "هیمن" در مهاباد برگزار گردید.

این مراسم  با حضور پرشور هنرمندان عرضه خوشنویسی ایران و همچنین هنرمندان موکریان و شهرهای حومه و به همت انجمن خوشنویسان مهاباد با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرمانداری، شورا و شهرداری مهاباد در تالار وحدت برگزار شد.

در ابتدای مراسم قادر مرادی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد ضمن خیر مقدم حضار، از برگزارکنندگان مراسم تقدیر نمود. آقای آزاد محمودی مسئول انجمن خوشنویسان مهاباد به قرائت پیام جشنواره پرداخت. وی در بخشی از پیام ضمن اشاره به استاد هیمن گفت: شعر و زندگی وی از هم دور نیست، استاد هیمن شاعرانه زیسته و سالهای سخت آوارگی عمق ترین تجربه های غربت را به ایشان داده است.

محمودی همچنین گفت: هیمن توانسته یکی از هنری ترین، انسانی ترین و نوستالژی ترین ناله های انسانی را سر دهد، پیدا و پنهان شعرش چنان به هم آمیخته اند که به سان زبان واحد در هم تنیده اند.

دکتر محمد حسین ساکت نماینده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم اظهار داشت: بزرگداشت هنر و دانش، بزرگداشت منش انسانیست. وی از همه خیرین مهاباد خواست تا جهت ساخت مکانی درخور انجمن خوشنویسان مهاباد تلاش کنند.

 

ساکت افزود: خوشنویسی در رواج شعر تاثیر بسزایی داشته است چرا که آن را به اوج رسانده، همانگونه که صدای دلنشین شجریان در در رواج شعر حافظ تاثیرگذار بوده است.

در ادامه دکتر ایرج شجاعی فرماندار مهاباد، شمسی فام عضو انجمن خوشنویسان مهاباد و استاد علی اشرف صندوق آبادی از اساتید برجسته خوشنویسی ایران به سخنرانی پرداختند.

همچنین خانم رویا آسیابان عضو انجمن ادبی مهاباد، رسول کریمی "سوتاو"، محمد حسین پور و ساکار صوفی زاده "محب مهابادی" به قرائت شعر پرداختند.

 

در این مراسم تیزر فعالیت یک سال اخیر انجمن خوشنویسان و همچنین پیام ویدیویی استاد غلام حسین امیرخانی پخش گردید که به علت کسالت و بیماری نتوانسته بود در مراسم حضور یابد.

گروه موسیقی ژیله‌مۆی موکریان به سرپرستی آقای صلاح خضری در دو بخش به اجرای موسیقی پرداخت.

بخش پایانی نیز به رونمایی از اثری هنری و حاصل تلاش انجمن خوشنویسان مهاباد از اشعار استاد هیمن با نام "یادم بکەن" و تجلیل از برگزیدگان جشنواره و تقدیر از برترین ها اختصاص یافته بود.

در این جشنواره نفرات برگزیده به شرح زیر بودند:

محمد شریف محمد ـ مقام اول

خسرو حسن زاده ـ مقام دوم

محمد کهوری و مصطفی مصطفی زاده  به طور مشترک ـ مقام سوم

نفرات برتر نیز به شرح زیر است:

کامل کاملی، فاروق خضری اقدم و فاطمه بستار

در این مراسم از افراد زیر که موفق به دریافت درجه فوق ممتاز خوشنویسی شده بودند تقدیر به عمل آمد:

اسماعیل عزت خواه، اسماعیل قادرپور، فاروق خضری اقدم، یوسف بهرامی و خانم سارا فرخی راد به عنوان جوانترین عضو انجمن خوشنویسان

همچنین از خانم فاطمه بستار اولین بانوی ممتاز انجمن خوشنویسان مهاباد نیز تقدیر ب

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به یازدهمین جشنواره داستان بانه

زمستانِ با بهار

یازدهمین دوره جشنواره داستان بانه پس از فراز و نشیبی فراوان، به وقفه چندین ساله برگزاری این رویداد مهم و دوست داشتنی ادبی پایان داد و رونمایی نمادین از دبیرخانه دائمی این جشنواره در شب اختتامیه ثمره ی تلاش چندین ساله برگزار کنندگان آن بود تا شاید عاملی برای استمرار مجدد در برگزاری آن باشد. علی الرغم انتقاد برخی سایتهای محلی از برگزاری این جشنواره که عدم استقبال شهروندان را دلیل ناکارآمدی آن دانسته اندد؛ نباید اهمیت، ضرورت و تاثیر گذاری جشنواره هایی از این دست بر روند فعالیت های ادبی را فراموش کرد البته بی شک تحقق این امر در صورت استمرار در برگزاری و همچنین روند اجرایی حرفه ای و دقیق تر فراهم خواهد آمد. از چند دهه پیش تقریبا در تمامی شهرهای کوردستان انجمن های ادبی محفل و محلی برای گردهمایی ادیبان و شاعران هر شهر و تبادل آثار و نظرات بوده و هست؛ اما رویدادهایی که باعث گردهمایی و دیدار ادیبان و نویسندگان شهرهای مختلف باشد اندک و انگشت شمارند. انگار این روزها نمی توان انتظار داشت کنگره فرزانگان کورد، بزرگداشت ماموستا حقیقی، بزرگداشت ماموستا محمد قاضی و... تکرار شوند و در چنین شرایطی نبود جشنواره داستان بانه نیز که می توان ادعا کرد تنها رویداد و آزمونگه داستان های چاپ نشده ی کوردی به حساب می آید لطمه ای است به ادبیات کوردی. بینه ر در جریان برگزاری یازدهمین جشنواره داستان بانه شاهد تلاش و زحمات شبانه روزی اعضای دبیرخانه بود و آن را ارج می نهد و بر اساس رسالت هنری و رسانه ای لازم می داند ضمن سپاس از فراهم شدن امکان حضور تنها پایگاه خبری هنری کوردستان، در راستای بهتر و پر ثمرتر برگزار شدن جشنواره در دوره های آتی مشاهدات و پیشنهادات کارشناسان خود را ارائه دهد ، چرا که بینه ر ضمن حمایت معنوی از تمامی فعالیتهای موثر و محترم در عرصه فرهنگ و هنر کوردستان، تحلیل و انتقاد درست رویدادها را عاملی برای پیشرفت و کمبود کاستی ها می داند. امید است مطالب مطرح شده مورد توجه دست اندرکاران جشنواره داستان بانه قرارگیرد و از سوی برخی مخالفان با برگزاری جشنواره، به عنوان مخالفت با آن و یا عیب جویی و بدگویی از این رویداد مهم و قابل احترام تلقی نشود، چراکه بینه ر کاملاً موافق این رویداد مهم ادبی است و در حد توان اندکش برای هرچه بهتر و باشکوه تر برگزار شدن آن نیز تلاش خواهد نمود.   1. جشنواره داستان بانه از همان ابتدا در دو بخش کوردی و فارسی برگزار شده و یکی از اهداف جشنواره برقراری ارتباط و تعامل بین ادبیات کوردی و فارسی بوده و هست. به نظر می رسد پس از یازده دوره برگزاری (طی 18 سال) می بایست پرسید جشنواره تا چه اندازه به این هدف دست یافته و دست آوردها و کاستی ها چیست؟ بدون شک برقرای ارتباط مد نظر جشنواره بین این دو حوزه ادبی، نیازمند فهم و ارتباط با آثار از سوی طرفین است. عدم پخش مناسب ...
css.php