رفتن به بالا

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  -١٨(°C)
  وزش باد (mph)
  فشار (in)
  محدوده دید (mi)
  اشعه فرابنفش -
  رطوبت (in)
گاه‌شمار تاریخ خورشیدی
شهریور ۱۳۹۵
ش ی د س چ پ ج
« مرداد   مهر »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

به گزارش پایگاه هنری بینه‌ر، نمایش تارتوف کاری از گروه نمایش شهر باتمان در باکور (کردستان ترکیه) از حضور در جشنواره تئاتر کردی سقز مجبور به انصراف شد. با پیگیری های خبرنگار بینه‌ر از گروه نمایش باتمان مشخص شد که با توجه به تغییرات اجباری شهرداران شهرهای کردستان ترکیه به دستور اردوغان، این گروه نمایشی […]

به گزارش پایگاه هنری بینه‌ر، نمایش تارتوف کاری از گروه نمایش شهر باتمان در باکور (کردستان ترکیه) از حضور در جشنواره تئاتر کردی سقز مجبور به انصراف شد.
با پیگیری های خبرنگار بینه‌ر از گروه نمایش باتمان مشخص شد که با توجه به تغییرات اجباری شهرداران شهرهای کردستان ترکیه به دستور اردوغان، این گروه نمایشی که وابسته به شهرداری باتمان بود نیز منع موقت فعالیت پیدا کرده و از این رو اجازه حضور در جشنواره تئاتر کردی سقز را پیدا نکردند.
بعد از کودتای نافرجام و به گفته برخی کارشناسان نمایشی ترکیه، تغییرات گسترده در سیستم اداری ترکیه ایجاد شد و تقریبا تمام مخالفان و منتقدان اردوغان از کار اخراج شدند. در ادامه‌ی همین اقدامات تلافی جویانه، بسیاری از شهرداران شهرهای ترکیه که در انتخابات مردمی برگزیده شده بودند، اخراج و شهرداران وابسته به دولت انتصاب شدند.
شایان ذکر است بعد از انصراف اجباری گروه نمایش باتمان، نمایش "گه‌نجی خەلیل" نوشته ابراهیم ابراهیمی و کارگردانی علیرضا اسماعیلی از سقز براساس رای هیئت انتخاب به جشنواره راه پیدا کرد تا ضمن رعایت حقوق گروه ها، برنامه ریزی خوب و منسجم جشنواره دچار مشکل نشود.

شایسته است جشنواره تئاتر کردی با درنظر گرفتن زمانی مناسب فیلم نمایش "تارتوف" از گروه تئاتر باتمان را در برنامه های جشنواره بگنجاند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

سریال نون.خ و مساله ی زبان !

این نقد سریال نیست. حتی نقد آن چیزی که مطرح می شود نیز ممکن است نباشد. بیشتر بیان مساله و اشتراک گذاری سوالی است که شاید برخی از فیلمسازان و حتی تئاتری های کوردستان نیز با آن مواجه باشند. از این رو از زبان ساده تر و خودمانی تری نیز برای نوشتار استفاده می کنم. چند روزی است که سریال تلویزیونی «نون. خ» از شبکه ی یک سیما پخش می شود. داستان این سریال که از همان الگوی سریال پایتخت پیروی می کند ، این بار در یکی از مناطق کوردستان اتفاق می افتد. فارغ از اینکه مکان داستان بیشتر شبیه به روستاست و معلوم نیست چرا سازندگان اصرار دارند آن را شهر معرفی کنند، و یا اینکه در جمع اهالی روستا نیز یکی از بازیگران فارس است و بسیار روان فارسی صحبت می کند و معلوم نیست چرا به تنهایی او فارسی را اینگونه صحبت می کند و سایرین به شکل دیگر؛ اما حضور بازیگران بومی منطقه و حضور موسیقی کوردی در سریال، از ویژگی های خوب آن به حساب می آید. اما آنچه بحث اصلی این نوشتار است مسئله ی زبان است. چیزی که از روز اول پخش سریال ذهنم را به خود مشغول کرد اما ترجیح بر آن شد تا لااقل بعد از پخش چند قسمت مسئله طرح شود. امروز که واکنش توییتری برخی از مردم نسبت به مسئله ی زبان بکار رفته در این سریال را دیدم، زمان طرح مسئله را مناسب تشخیص دادم. زبان کوردی، اگر چه دارای واژگان مشترک با زبان فارسی است و حتی بنا به اظهار نظر بسیاری از کارشناسان این دو زبان هم ریشه هستند و هر کدام در جغرافیای خود تغییرات زمانی و کاربردی و خود را پیدا کرده است، با این حال این، زبان کوردی، زبانی کاملا مستقل با دستورات گرامری خاص خویش است و لهجه محسوب نمی شود. از این رو تولید یک اثر ملی در کوردستان با حضور شخصیت های کورد، با تولید یک سریال در اصفهان و یا یزد و شیراز و... تفاوت زیادی دارد. چرا که این لهجه های فارسی شیرازی و اصفهانی ولو به صورت غلیظ و با کلمات خاص منطقه نیز ادا شود، نهایتا منظور خود را به مخاطب عمومی منتقل می کند. در سریال نون.خ همه ی کاراکترها -تا این جای قصه- کورد هستند. پس طبیعتاً باید با یکدیگر کوردی حرف بزنند و لزومی به استفاده از زبانی که نه فارسی است و نه کوردی،  ندارند. این امر به ویژه در مناطق کورد زبان که اهمیت خاصی به زبان مادری میدهند بسیار خودنمایی خواهد کرد.  اگر داستان این سریال در نقاطی دیگر از ایران که به دلایل مختلف ، برخی خانواده ها ترجیح داده اند با کودکانشان به جای زبان مادری با زبان ملی صحبت کنند، ساخته می شد، کمتر مسئله ی زبان خودنمایی می کرد و می شد کاراکترهای فیلم را از این خانواده ها معرفی کرد و به راحتی مسئله را توجیه نمود، اما در تمامی شهرهای کوردزبان، مسئله ...

وعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
2726
روز گذشته
آیا سینمای مهاباد دوباره بازگشایی می شود؟
css.php
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: