رفتن به بالا

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  -١٨(°C)
  وزش باد (mph)
  فشار (in)
  محدوده دید (mi)
  اشعه فرابنفش -
  رطوبت (in)
گاه‌شمار تاریخ خورشیدی
بهمن ۱۴۰۰
ش ی د س چ پ ج
« دی   اسفند »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

عبید رستمی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان گفت: به همت و تلاش مضاعف هنرمندان حوزه نمایش علی الخصوص انجمنپیگیر و فعال هنرهای نمایشی استان ۵ اثر در بخش های مختلف خیابانی، صحنه ای و دگرگونه ها در چهلمین دوره جشنواره تئاتر فجرحضور پیدا کرده اند. رستمی اضافه کرد: استان کردستان با حضور ۵ اثر […]

عبید رستمی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان گفت: به همت و تلاش مضاعف هنرمندان حوزه نمایش علی الخصوص انجمنپیگیر و فعال هنرهای نمایشی استان ۵ اثر در بخش های مختلف خیابانی، صحنه ای و دگرگونه ها در چهلمین دوره جشنواره تئاتر فجرحضور پیدا کرده اند.

رستمی اضافه کرد: استان کردستان با حضور ۵ اثر نمایشی در چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، پس از استان گیلان با ۶ اثرنمایش، عنوان دومین استان که بیشترین آثار را در میان استان های کشور در جشنواره دارد کسب نموده، بسی جای قدردانی و دستمریزاد به هنرمندان این حوزه دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان در خصوص آثار حاضر در چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر اینچنین گفت: حضورنمایش «سال خورده گی» به نویسندگی باقر سروش و کارگردانی سید یاسر هاشم‌زاده و کامران جباری در بخش رقابتی صحنه ایی؛نمایش خیابانی «باجه تلفن» به نویسندگی و کارگردانی افشین خدری و نمایش خیابانی «درشکه گرسنگان» به نویسندگی وکارگردانی مختار محمدی در بخش رقابتی تئاتر خیابانی ؛ نمایش خیابانی «روزگار سرد» به نویسندگی امیر زارع زاده و کارگردانیسمیرا سلیمانی در بخش غیر رقابتی تئاتر خیابانی و نمایش «شدن» به نویسندگی و کارگردانی نیما ایمانزاده در بخش رقابتیدگرگونه‌های نمایشی چهلمین جشنواره تئاتر نشان از ظرفیت بالا و پتانسیل تئاتر استان کردستان در کشور است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

سریال نون.خ و مساله ی زبان !

این نقد سریال نیست. حتی نقد آن چیزی که مطرح می شود نیز ممکن است نباشد. بیشتر بیان مساله و اشتراک گذاری سوالی است که شاید برخی از فیلمسازان و حتی تئاتری های کوردستان نیز با آن مواجه باشند. از این رو از زبان ساده تر و خودمانی تری نیز برای نوشتار استفاده می کنم. چند روزی است که سریال تلویزیونی «نون. خ» از شبکه ی یک سیما پخش می شود. داستان این سریال که از همان الگوی سریال پایتخت پیروی می کند ، این بار در یکی از مناطق کوردستان اتفاق می افتد. فارغ از اینکه مکان داستان بیشتر شبیه به روستاست و معلوم نیست چرا سازندگان اصرار دارند آن را شهر معرفی کنند، و یا اینکه در جمع اهالی روستا نیز یکی از بازیگران فارس است و بسیار روان فارسی صحبت می کند و معلوم نیست چرا به تنهایی او فارسی را اینگونه صحبت می کند و سایرین به شکل دیگر؛ اما حضور بازیگران بومی منطقه و حضور موسیقی کوردی در سریال، از ویژگی های خوب آن به حساب می آید. اما آنچه بحث اصلی این نوشتار است مسئله ی زبان است. چیزی که از روز اول پخش سریال ذهنم را به خود مشغول کرد اما ترجیح بر آن شد تا لااقل بعد از پخش چند قسمت مسئله طرح شود. امروز که واکنش توییتری برخی از مردم نسبت به مسئله ی زبان بکار رفته در این سریال را دیدم، زمان طرح مسئله را مناسب تشخیص دادم. زبان کوردی، اگر چه دارای واژگان مشترک با زبان فارسی است و حتی بنا به اظهار نظر بسیاری از کارشناسان این دو زبان هم ریشه هستند و هر کدام در جغرافیای خود تغییرات زمانی و کاربردی و خود را پیدا کرده است، با این حال این، زبان کوردی، زبانی کاملا مستقل با دستورات گرامری خاص خویش است و لهجه محسوب نمی شود. از این رو تولید یک اثر ملی در کوردستان با حضور شخصیت های کورد، با تولید یک سریال در اصفهان و یا یزد و شیراز و... تفاوت زیادی دارد. چرا که این لهجه های فارسی شیرازی و اصفهانی ولو به صورت غلیظ و با کلمات خاص منطقه نیز ادا شود، نهایتا منظور خود را به مخاطب عمومی منتقل می کند. در سریال نون.خ همه ی کاراکترها -تا این جای قصه- کورد هستند. پس طبیعتاً باید با یکدیگر کوردی حرف بزنند و لزومی به استفاده از زبانی که نه فارسی است و نه کوردی،  ندارند. این امر به ویژه در مناطق کورد زبان که اهمیت خاصی به زبان مادری میدهند بسیار خودنمایی خواهد کرد.  اگر داستان این سریال در نقاطی دیگر از ایران که به دلایل مختلف ، برخی خانواده ها ترجیح داده اند با کودکانشان به جای زبان مادری با زبان ملی صحبت کنند، ساخته می شد، کمتر مسئله ی زبان خودنمایی می کرد و می شد کاراکترهای فیلم را از این خانواده ها معرفی کرد و به راحتی مسئله را توجیه نمود، اما در تمامی شهرهای کوردزبان، مسئله ...

وعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
2046
روز گذشته
آیا سینمای مهاباد دوباره بازگشایی می شود؟
css.php