رفتن به بالا

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  -١٨(°C)
  وزش باد (mph)
  فشار (in)
  محدوده دید (mi)
  اشعه فرابنفش -
  رطوبت (in)
گاه‌شمار تاریخ خورشیدی
اردیبهشت ۱۳۹۶
ش ی د س چ پ ج
« فروردین   خرداد »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
 • چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396 - 17:46
 • کد خبر : 4419
 • مشاهده : 703 بازدید
 • س.ت » سینما
 • چاپ خبر : بخش خصوصی سالن سینما در مهاباد و بوکان را بازگشایی خواهد کرد؟

به گزارش بینەر، اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی با انتشار فراخوان مزایده ای  قصد دارد سالن های سینمای مجمتع های فرهنگی شهرهای خوی، میاندوآب، مهاباد و بوکان را به بخش خصوصی واگذار نماید. در متن این مزایده آمده است که این واگذاری به مدت ٦ ماه و در قالب سه روز در هفته ، در دوسانس ( ٤ ساعت) به افراد حقیقی و حقوقی واجد شرایط انجام خواهد گرفت.

آنچه در این میان حائز اهمیت است اینکه آیا این سالن ها به همین شیوه ی جاری در اختیار بخش خصوصی قرار خواهند گرفت یا اینکه برای تعمیر و تغییرات آن نیز برنامه ریزی شده است. چرا که وضعیت برخی از سالن ها از جمله سالن مهاباد در شرایط بسیار نامناسبی قرار دارد و قطعاً با شرایط حاضر هرگز مخاطب رغبت چندبار رفتن به آن را برای دیدن فیلم نخواهد داشت و آنگاه کاسه ی نامناسب بودن شرایط فنی سالن بر سر عدم استقبال مخاطب خواهد شکست.

از طرف دیگر بخش خصوصی برای تغییرات فنی در سالن ها با توجه به زمان کم این واگذاری، انگیزه ی لازم را نخواهد داشت.

داشتن سالن سینما از مهمترین نشانه های مدنیت هر شهری محسوب می شود، اما باید مراقب بود که حفظ درست و صحیح سینما و جذب مخاطب به روش های مدیریتی جدید مهمتر از بازگشایی مکانی با شرایط نامناسب به اسم سالن سینماست.

اگرچه بینەر بنا به رسالت ذاتی که برعهده گرفته است خود را مکلف به حمایت از هر حرکت فرهنگی و هنری می داند اما با این حال امیدوار است رفع تکلیف و آماربرداری منجر به این تصمیم نشده باشد و نتیجه ی آن برای شهرها روشنی بخش باشد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

سریال نون.خ و مساله ی زبان !

این نقد سریال نیست. حتی نقد آن چیزی که مطرح می شود نیز ممکن است نباشد. بیشتر بیان مساله و اشتراک گذاری سوالی است که شاید برخی از فیلمسازان و حتی تئاتری های کوردستان نیز با آن مواجه باشند. از این رو از زبان ساده تر و خودمانی تری نیز برای نوشتار استفاده می کنم. چند روزی است که سریال تلویزیونی «نون. خ» از شبکه ی یک سیما پخش می شود. داستان این سریال که از همان الگوی سریال پایتخت پیروی می کند ، این بار در یکی از مناطق کوردستان اتفاق می افتد. فارغ از اینکه مکان داستان بیشتر شبیه به روستاست و معلوم نیست چرا سازندگان اصرار دارند آن را شهر معرفی کنند، و یا اینکه در جمع اهالی روستا نیز یکی از بازیگران فارس است و بسیار روان فارسی صحبت می کند و معلوم نیست چرا به تنهایی او فارسی را اینگونه صحبت می کند و سایرین به شکل دیگر؛ اما حضور بازیگران بومی منطقه و حضور موسیقی کوردی در سریال، از ویژگی های خوب آن به حساب می آید. اما آنچه بحث اصلی این نوشتار است مسئله ی زبان است. چیزی که از روز اول پخش سریال ذهنم را به خود مشغول کرد اما ترجیح بر آن شد تا لااقل بعد از پخش چند قسمت مسئله طرح شود. امروز که واکنش توییتری برخی از مردم نسبت به مسئله ی زبان بکار رفته در این سریال را دیدم، زمان طرح مسئله را مناسب تشخیص دادم. زبان کوردی، اگر چه دارای واژگان مشترک با زبان فارسی است و حتی بنا به اظهار نظر بسیاری از کارشناسان این دو زبان هم ریشه هستند و هر کدام در جغرافیای خود تغییرات زمانی و کاربردی و خود را پیدا کرده است، با این حال این، زبان کوردی، زبانی کاملا مستقل با دستورات گرامری خاص خویش است و لهجه محسوب نمی شود. از این رو تولید یک اثر ملی در کوردستان با حضور شخصیت های کورد، با تولید یک سریال در اصفهان و یا یزد و شیراز و... تفاوت زیادی دارد. چرا که این لهجه های فارسی شیرازی و اصفهانی ولو به صورت غلیظ و با کلمات خاص منطقه نیز ادا شود، نهایتا منظور خود را به مخاطب عمومی منتقل می کند. در سریال نون.خ همه ی کاراکترها -تا این جای قصه- کورد هستند. پس طبیعتاً باید با یکدیگر کوردی حرف بزنند و لزومی به استفاده از زبانی که نه فارسی است و نه کوردی،  ندارند. این امر به ویژه در مناطق کورد زبان که اهمیت خاصی به زبان مادری میدهند بسیار خودنمایی خواهد کرد.  اگر داستان این سریال در نقاطی دیگر از ایران که به دلایل مختلف ، برخی خانواده ها ترجیح داده اند با کودکانشان به جای زبان مادری با زبان ملی صحبت کنند، ساخته می شد، کمتر مسئله ی زبان خودنمایی می کرد و می شد کاراکترهای فیلم را از این خانواده ها معرفی کرد و به راحتی مسئله را توجیه نمود، اما در تمامی شهرهای کوردزبان، مسئله ...

وعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
2699
روز گذشته
آیا سینمای مهاباد دوباره بازگشایی می شود؟
css.php
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: