رفتن به بالا

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  مهاباد لطیف
  ٩(°C)
  وزش باد آرام
  فشار ٢۵.۵٨(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۵.۵٨(in)
گاه‌شمار تاریخ خورشیدی
اردیبهشت ۱۳۹۷
ش ی د س چ پ ج
« فروردین    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
در گفتگو با رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان آذربایجان غربی ؛

برای همه ی شهرهای استان برنامه داریم

٨ ماه از آغاز بکار انجمن هنرهای نمایشی استان آذربایجان غربی می گذرد. هیئت رئیسه ی این انجمن در انتخاباتی که میان گروههای نمایشی ثبت شده ی استان برگزار گردید، انتخاب شدند. به بهانه ی اردیبهشت تئاتر ایران و تغییرات ایجاد شده در میان برنامه، بینەر گفتگویی با محمد کاظمی، رئیس این انجمن انجام داده […]

٨ ماه از آغاز بکار انجمن هنرهای نمایشی استان آذربایجان غربی می گذرد. هیئت رئیسه ی این انجمن در انتخاباتی که میان گروههای نمایشی ثبت شده ی استان برگزار گردید، انتخاب شدند. به بهانه ی اردیبهشت تئاتر ایران و تغییرات ایجاد شده در میان برنامه، بینەر گفتگویی با محمد کاظمی، رئیس این انجمن انجام داده است: 

 

بعد از شروع بکار تیم جدید در انجمن هنرهای نمایشی چه برنامه های جدیدی از آن تاریخ تا کنون انجام گرفته است؟

از زمانی که تصدی انجمن هنرهای نمایشی استان آذربایجان غربی را تحویل گرفتیم، بیش از ۳۰ نمایش به روی صحنه رفته است و ۲ نمایش نیز از استان به جشنواره فجر راه پیدا کرده است. یکی کار آقای بختیار پنجه ای که از جشنواره تئاتر کردی به جشنواره فجر راه پیدا کرد و دیگری کار آقای بابک لطفی که از جشنواره استانی به جشنواره فجر راه پیدا کرد که بنده هم این عزیزان را همراهی کردم. خوشبختانه اتفاق خوبی بود و آقای احمد نقده هم جزو کاندیداهای بازیگری مرد در جشنواره فجر بودند. 

با شروع سال ۹٦ سعی کردیم مقدمات برنامه های سال جدید را آغاز کنیم. همانطور که اطلاع دارید خوشبختانه یا متاسفانه اردیبهشت تئاتر ایران از دستورالعمل مرکز هنرهای نمایشی خارج شد. روز ملی هنرهای نمایشی در ۷ فروردین مصادف با روز جهانی تئاتر ثبت شده است و به همین دلیل مرکز هنرهای نمایشی تاکید بر این داشت که در همان روز ۷ فروردین این جشن برگزار شود. متاسفانه این زمان به دلیل اینکه معمولا همه در دید و بازدید عید و مسافرت هستند، زمان خوبی نیست، به همین دلیل ما مراسم را برگزار نکردیم. ما سعی می کنیم اردیبهشت تئاتر ایران را طبق روال گذشته البته به صورت مختصرتر برگزار کنیم. چرا که مرکز بودجه ای بابت آن اختصاص نداده است. در چند تا از شهرستان ها برنامه ریزی شده است که انشالله تا آخر اردیبهشت برگزار خواهد شد.

 

وضعیت دفاتر انجمن هنرهای نمایشی برخی شهرستان ها نامشخص است. دلیل این وقفه چیست؟ برای نمونه بوکان چند ماه است که رابط آن تعیین شده اما به نظر می رسد در مهاباد و یا شهرهای دیگر هنوز تکلیف رابط مشخص نشده است.

از موقعی که آمدیم سعی کردیم نفرات زبده و برجسته را در استان انتخاب کنیم و سریع اسامی را با ادارات شهرستان ها هماهنگ کردیم . بعد از اینکه این نفرات قطعی شد، اسامی به اداره کل معرفی شدند و پروسه ی حراستی را طی کردند. پروسه ی حراستی روند خاص خود را دارد و به همین دلیل از دست ما خارج بود و الا ما دوست داشتیم که زوددتر به نتیجه برسد. خوشبختانه تا الان در چهار شهرستان جنوب استان روسا احکام خود را دریافت کردند. آقای بختیار پنجه ای برای شهرستان مهاباد، آقای رضا شامی برای شهرستان بوکان، آقای هوشنگ بابایی برای شهرستان میاندوآب و آقای مجید نوری برای شهرستان نقده احکام خود را دریافت کرده اند. فعلا در جنوب استان شهر تکاب مانده است که نفر مورد نظر به حراست معرفی شده و منتظر نتیجه ی آن هستیم و چنانچه مورد وثوق قرار گرفت ایشان نیز حکم خود را دریافت خواهد کرد.

در شمال استان روند به شکل دیگری است. چرا که شهرستان خوی دارای ٥ گروه نمایشی ثبت شده است. شهرستان هایی که ٥ گروه یا بیشتر دارند، باید خودشان انتخابات برگزار کنند که متاسفانه به دلیل فوت یکی از سرپرست های گروههای خوی ، ما از مرکز هنرهای نمایشی کسب تکلیف کردیم و منتظر هستیم آمار جدید گروههای ثبت شده اعلام شود که درمورد این شهرستان هم تصمیمی بگیریم.

یکی دو شهرستان هم هستند که قرار است دفاتر انجمن  احیا بشوند. یکی شهرستان سلماس و دیگری شهرستان ماکو.

 

برای شهرهایی که تقریبا در این سالها کمی از فضای تئاتر استان دور بودند چه برنامه ای دارید؟ برای نمونه سردشت و پیرانشهر و اشنویه که علیرغم حضور چندین هنرمند اما به نظر می رسد طی سالهای قبل کمی در تلاش برای حضور آن ها در فضای تئاتر استان کم کاری شده است.  آیا دفاتر انجمن دراین شهرستان ها هم فعال خواهد شد؟

متاسفانه شهرهای کوچکی مانند اشنویه، پیرانشهر، سردشت، شوط، چالدران، قره ضیاالدین و… دارای دفتر انجمن نیستند. برای این شهرها در هیئت رئیسه تصمیم گرفته شد طبق روال گذشته دفتر انجمن در این شهرها قرار داده نشود. چرا که دفتر انجمن داشتن شرط نیست. زیرا باید زیرساختهای لازم مهیا شود که بتوان دفتر انجمن را فعال کرد. منتهی برنامه و ورک شاپ هایی  برای این شهرستان ها در نظر گرفته شده است که در زمان مناسب برگزار می شود. همچنین اجراهای موفق استان را در آن شهرستان ها برگزار کنیم. هرچند که در برخی از این شهرستان ها بضاعت و امکانات اجرای تئاتر نیز وجود ندارد. با این حال سعی خواهیم کرد  این برنامه ها انجام شود. می دانید که آماده کردن زیر ساخت ها زمان بر است. یعنی باید یکسری مقدمات را آماده کنید. ما هم در این مدت زمان زیادی نداشتیم و از لحظه ی شروع بکار زمان زیادی درگیر پروسه ی اداری انجمن بودیم تا احکام خودمان بیاید و حساب انجمن شروع بکار کند و پولی به حساب واریز شود. لذا این مسئله زمان بر شد. ولی اینکه انتظار داشته باشیم از روزی که هیئت رئیسه جدید آمد، شق القمر اتفاق بیفتد و همه چیز نو به نو شود، قطع به یقین بی انصافی است. ولی ما برای همه ی شهرستان ها پلان و برنامه داریم. در جلسات هیئت رئیسه در این رابطه بسیار صحبت کردیم و انشاالله اتفاقات را اهالی آن شهرستان ها هم خواهند دید و تأیید خواهند کرد این گفته بنده را.

 از وقتی که گذاشتید سپاسگزاریم

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

به مناسبت روز جهانی تئاتر

نمایشنامه کُردی ۱۲۵ یا ۱۰۰ ساله؟

پس از برگزاری جشن صدمین سال نمایشنامه نویسی کُردی به مناسبت صدمین سالروز نگارش نمایشنامه "مَمِ آلان" (Mame Alan/ Memê Alan) (١٩١٨م) توسط "عبدالرحیم رحمی حکاری" (1890-1958) در دانشگاه کردستان، "دکتر امید ورزنده" رئیس مرکز پژوهش کردستان شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج، با استناد به چند منبع همچون برگه­ ای از بروشور "نمایشگاه جهانی کلمبیای شیکاگو"، در سال ۱۸۹۳م که در آن عبارت "درام کُردی"  (The Kurdish Drama)درج شده و مقاله "جعفر سریکایا" و مطلبی از "بکر شوانی" در فیس بوک، در مطلبی کوتاه تاریخ نمایشنامه نویسی کُردی را ۲۵ سال قبل تر از زمان نگارش نمایشنامه "ممِ آلان" توسط "عبدالرحیم رحمی حکاری" اعلام نمودند و ۱۲۵مین سال نمایشنامه نویسی کُردی را تبریک گفتند. این شرایط چند پرسش را مطرح نمود؛ آیا برگزار کنندگان جشن صدمین سال نمایشنامه نویسی کُردی چنین واقعه تاریخی را نادیده گرفته اند؟ آیا اجرای "درام کُردی" در شیکاگو می تواند سرآغاز نمایشنامه نویسی کُردی محسوب شود؟ و بالاخره نمایشنامه نویسی کُردی 125 یا 100 سال قدمت دارد؟ برای ارائه پاسخی دقیق به پرسش های مطرح شده لازم است شرایط اجتماعی و سیاسی آن دوره، اسناد و همچنین چند و چون نمایش اجرا شده را با حساسیت بیشتری بررسی نمود. این نوشتار سعی دارد گامی در این راستا بردارد. شرایط سیاسی، اجتماعی و اقتصادی عثمانی در نیمه دوم قرن ۱۹م برگزاری نمایشگاه جهانی شیکاگو در زمان حکومت "عبدالحمید دوم عثمانی" (۱۸۴۲-۱۹۱۸م) صورت گرفته است. دوران حکومت "عبدالحمید" از ۱۸۷۶ تا ۱۹۰۹م، دوره پرتنش امپراتوری عثمانی به دلیل جدی تر شدن مباحث تجزیه عثمانی و جنبش های ملی گرایی محسوب می شود. از اواسط قرن ۱۸م ترس اروپاییان از ترک ها و اعراب، و در واقع گسترش سرزمین های اسلامی کمتر شد و این بار آنها بودند که دست بالا را داشتند و تهدیدی برای تجزیه امپراتوری به حساب می آمدند. بسیار پیشتر از به قدرت رسیدن "عبدالحمید" سرزمین های عثمانی روی کاغذ بین فرانسه، انگلیس، آلمان و روسیه تقسیم شده بود و اولین راهکار جهت دستیابی به آن اهداف، حمایت -حتی ظاهری- از مسیحیان، یهودیان و دیگر ملت های تحت سلطه عثمانی از سوی دولت های غربی بود. از همین رو سلاطین عثمانی با ایجاد اصلاحات سیاسی و افزایش نسبی آزادی های اقلیت های مذهبی سعی داشتند از میزان نفوذ غرب بکاهند و در نیمه اول قرن ۱۹م گرایش سلاطین عثمانی به مظاهر اروپایی نمایان بود. از همین رو قرن نوزدهم، قرن اصلاحات در دوران حکومت ۶۰۰ ساله عثمانی نام گذاری شده است. تفاوت "عبدالحمید" با سلاطین پیش از خودش در قرن ۱۹م پایبندی متعصبانه به دین اسلام و احیای مجدد لقب خلیفه به جای سلطان و همچنین بهره گیری از حس اسلامگرایی اکثریت ساکنان تحت سلطه امپراتوری بود. او سرسازگاری با مسیحیت، یهودیت و در کل غرب را نداشت و تأکیدش اتکا به مبانی دین، فرهنگ و علوم اسلامی بود. همچنین مخالفت زیادی با تجدد خواهی و ظهور مظاهر غربی داشت. وی همواره به عنوان یکی از عاملان اصلی قتل عام ارامنه ...

جدیدترین خبرها

css.php