رفتن به بالا

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


  مهاباد تا قسمتی ابری
  ٩(°C)
  وزش باد ۴(mph)
  فشار ٢۵.۶٢(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 1-Low
  رطوبت ٢۵.۶٢(in)
گاه‌شمار تاریخ خورشیدی
بهمن ۱۳۹۶
ش ی د س چ پ ج
« دی    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
در گفتگو با رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان آذربایجان غربی ؛

برای همه ی شهرهای استان برنامه داریم

٨ ماه از آغاز بکار انجمن هنرهای نمایشی استان آذربایجان غربی می گذرد. هیئت رئیسه ی این انجمن در انتخاباتی که میان گروههای نمایشی ثبت شده ی استان برگزار گردید، انتخاب شدند. به بهانه ی اردیبهشت تئاتر ایران و تغییرات ایجاد شده در میان برنامه، بینەر گفتگویی با محمد کاظمی، رئیس این انجمن انجام داده […]

٨ ماه از آغاز بکار انجمن هنرهای نمایشی استان آذربایجان غربی می گذرد. هیئت رئیسه ی این انجمن در انتخاباتی که میان گروههای نمایشی ثبت شده ی استان برگزار گردید، انتخاب شدند. به بهانه ی اردیبهشت تئاتر ایران و تغییرات ایجاد شده در میان برنامه، بینەر گفتگویی با محمد کاظمی، رئیس این انجمن انجام داده است: 

 

بعد از شروع بکار تیم جدید در انجمن هنرهای نمایشی چه برنامه های جدیدی از آن تاریخ تا کنون انجام گرفته است؟

از زمانی که تصدی انجمن هنرهای نمایشی استان آذربایجان غربی را تحویل گرفتیم، بیش از ۳۰ نمایش به روی صحنه رفته است و ۲ نمایش نیز از استان به جشنواره فجر راه پیدا کرده است. یکی کار آقای بختیار پنجه ای که از جشنواره تئاتر کردی به جشنواره فجر راه پیدا کرد و دیگری کار آقای بابک لطفی که از جشنواره استانی به جشنواره فجر راه پیدا کرد که بنده هم این عزیزان را همراهی کردم. خوشبختانه اتفاق خوبی بود و آقای احمد نقده هم جزو کاندیداهای بازیگری مرد در جشنواره فجر بودند. 

با شروع سال ۹٦ سعی کردیم مقدمات برنامه های سال جدید را آغاز کنیم. همانطور که اطلاع دارید خوشبختانه یا متاسفانه اردیبهشت تئاتر ایران از دستورالعمل مرکز هنرهای نمایشی خارج شد. روز ملی هنرهای نمایشی در ۷ فروردین مصادف با روز جهانی تئاتر ثبت شده است و به همین دلیل مرکز هنرهای نمایشی تاکید بر این داشت که در همان روز ۷ فروردین این جشن برگزار شود. متاسفانه این زمان به دلیل اینکه معمولا همه در دید و بازدید عید و مسافرت هستند، زمان خوبی نیست، به همین دلیل ما مراسم را برگزار نکردیم. ما سعی می کنیم اردیبهشت تئاتر ایران را طبق روال گذشته البته به صورت مختصرتر برگزار کنیم. چرا که مرکز بودجه ای بابت آن اختصاص نداده است. در چند تا از شهرستان ها برنامه ریزی شده است که انشالله تا آخر اردیبهشت برگزار خواهد شد.

 

وضعیت دفاتر انجمن هنرهای نمایشی برخی شهرستان ها نامشخص است. دلیل این وقفه چیست؟ برای نمونه بوکان چند ماه است که رابط آن تعیین شده اما به نظر می رسد در مهاباد و یا شهرهای دیگر هنوز تکلیف رابط مشخص نشده است.

از موقعی که آمدیم سعی کردیم نفرات زبده و برجسته را در استان انتخاب کنیم و سریع اسامی را با ادارات شهرستان ها هماهنگ کردیم . بعد از اینکه این نفرات قطعی شد، اسامی به اداره کل معرفی شدند و پروسه ی حراستی را طی کردند. پروسه ی حراستی روند خاص خود را دارد و به همین دلیل از دست ما خارج بود و الا ما دوست داشتیم که زوددتر به نتیجه برسد. خوشبختانه تا الان در چهار شهرستان جنوب استان روسا احکام خود را دریافت کردند. آقای بختیار پنجه ای برای شهرستان مهاباد، آقای رضا شامی برای شهرستان بوکان، آقای هوشنگ بابایی برای شهرستان میاندوآب و آقای مجید نوری برای شهرستان نقده احکام خود را دریافت کرده اند. فعلا در جنوب استان شهر تکاب مانده است که نفر مورد نظر به حراست معرفی شده و منتظر نتیجه ی آن هستیم و چنانچه مورد وثوق قرار گرفت ایشان نیز حکم خود را دریافت خواهد کرد.

در شمال استان روند به شکل دیگری است. چرا که شهرستان خوی دارای ٥ گروه نمایشی ثبت شده است. شهرستان هایی که ٥ گروه یا بیشتر دارند، باید خودشان انتخابات برگزار کنند که متاسفانه به دلیل فوت یکی از سرپرست های گروههای خوی ، ما از مرکز هنرهای نمایشی کسب تکلیف کردیم و منتظر هستیم آمار جدید گروههای ثبت شده اعلام شود که درمورد این شهرستان هم تصمیمی بگیریم.

یکی دو شهرستان هم هستند که قرار است دفاتر انجمن  احیا بشوند. یکی شهرستان سلماس و دیگری شهرستان ماکو.

 

برای شهرهایی که تقریبا در این سالها کمی از فضای تئاتر استان دور بودند چه برنامه ای دارید؟ برای نمونه سردشت و پیرانشهر و اشنویه که علیرغم حضور چندین هنرمند اما به نظر می رسد طی سالهای قبل کمی در تلاش برای حضور آن ها در فضای تئاتر استان کم کاری شده است.  آیا دفاتر انجمن دراین شهرستان ها هم فعال خواهد شد؟

متاسفانه شهرهای کوچکی مانند اشنویه، پیرانشهر، سردشت، شوط، چالدران، قره ضیاالدین و… دارای دفتر انجمن نیستند. برای این شهرها در هیئت رئیسه تصمیم گرفته شد طبق روال گذشته دفتر انجمن در این شهرها قرار داده نشود. چرا که دفتر انجمن داشتن شرط نیست. زیرا باید زیرساختهای لازم مهیا شود که بتوان دفتر انجمن را فعال کرد. منتهی برنامه و ورک شاپ هایی  برای این شهرستان ها در نظر گرفته شده است که در زمان مناسب برگزار می شود. همچنین اجراهای موفق استان را در آن شهرستان ها برگزار کنیم. هرچند که در برخی از این شهرستان ها بضاعت و امکانات اجرای تئاتر نیز وجود ندارد. با این حال سعی خواهیم کرد  این برنامه ها انجام شود. می دانید که آماده کردن زیر ساخت ها زمان بر است. یعنی باید یکسری مقدمات را آماده کنید. ما هم در این مدت زمان زیادی نداشتیم و از لحظه ی شروع بکار زمان زیادی درگیر پروسه ی اداری انجمن بودیم تا احکام خودمان بیاید و حساب انجمن شروع بکار کند و پولی به حساب واریز شود. لذا این مسئله زمان بر شد. ولی اینکه انتظار داشته باشیم از روزی که هیئت رئیسه جدید آمد، شق القمر اتفاق بیفتد و همه چیز نو به نو شود، قطع به یقین بی انصافی است. ولی ما برای همه ی شهرستان ها پلان و برنامه داریم. در جلسات هیئت رئیسه در این رابطه بسیار صحبت کردیم و انشاالله اتفاقات را اهالی آن شهرستان ها هم خواهند دید و تأیید خواهند کرد این گفته بنده را.

 از وقتی که گذاشتید سپاسگزاریم

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به یازدهمین جشنواره داستان بانه

زمستانِ با بهار

یازدهمین دوره جشنواره داستان بانه پس از فراز و نشیبی فراوان، به وقفه چندین ساله برگزاری این رویداد مهم و دوست داشتنی ادبی پایان داد و رونمایی نمادین از دبیرخانه دائمی این جشنواره در شب اختتامیه ثمره ی تلاش چندین ساله برگزار کنندگان آن بود تا شاید عاملی برای استمرار مجدد در برگزاری آن باشد. علی الرغم انتقاد برخی سایتهای محلی از برگزاری این جشنواره که عدم استقبال شهروندان را دلیل ناکارآمدی آن دانسته اندد؛ نباید اهمیت، ضرورت و تاثیر گذاری جشنواره هایی از این دست بر روند فعالیت های ادبی را فراموش کرد البته بی شک تحقق این امر در صورت استمرار در برگزاری و همچنین روند اجرایی حرفه ای و دقیق تر فراهم خواهد آمد. از چند دهه پیش تقریبا در تمامی شهرهای کوردستان انجمن های ادبی محفل و محلی برای گردهمایی ادیبان و شاعران هر شهر و تبادل آثار و نظرات بوده و هست؛ اما رویدادهایی که باعث گردهمایی و دیدار ادیبان و نویسندگان شهرهای مختلف باشد اندک و انگشت شمارند. انگار این روزها نمی توان انتظار داشت کنگره فرزانگان کورد، بزرگداشت ماموستا حقیقی، بزرگداشت ماموستا محمد قاضی و... تکرار شوند و در چنین شرایطی نبود جشنواره داستان بانه نیز که می توان ادعا کرد تنها رویداد و آزمونگه داستان های چاپ نشده ی کوردی به حساب می آید لطمه ای است به ادبیات کوردی. بینه ر در جریان برگزاری یازدهمین جشنواره داستان بانه شاهد تلاش و زحمات شبانه روزی اعضای دبیرخانه بود و آن را ارج می نهد و بر اساس رسالت هنری و رسانه ای لازم می داند ضمن سپاس از فراهم شدن امکان حضور تنها پایگاه خبری هنری کوردستان، در راستای بهتر و پر ثمرتر برگزار شدن جشنواره در دوره های آتی مشاهدات و پیشنهادات کارشناسان خود را ارائه دهد ، چرا که بینه ر ضمن حمایت معنوی از تمامی فعالیتهای موثر و محترم در عرصه فرهنگ و هنر کوردستان، تحلیل و انتقاد درست رویدادها را عاملی برای پیشرفت و کمبود کاستی ها می داند. امید است مطالب مطرح شده مورد توجه دست اندرکاران جشنواره داستان بانه قرارگیرد و از سوی برخی مخالفان با برگزاری جشنواره، به عنوان مخالفت با آن و یا عیب جویی و بدگویی از این رویداد مهم و قابل احترام تلقی نشود، چراکه بینه ر کاملاً موافق این رویداد مهم ادبی است و در حد توان اندکش برای هرچه بهتر و باشکوه تر برگزار شدن آن نیز تلاش خواهد نمود.   1. جشنواره داستان بانه از همان ابتدا در دو بخش کوردی و فارسی برگزار شده و یکی از اهداف جشنواره برقراری ارتباط و تعامل بین ادبیات کوردی و فارسی بوده و هست. به نظر می رسد پس از یازده دوره برگزاری (طی 18 سال) می بایست پرسید جشنواره تا چه اندازه به این هدف دست یافته و دست آوردها و کاستی ها چیست؟ بدون شک برقرای ارتباط مد نظر جشنواره بین این دو حوزه ادبی، نیازمند فهم و ارتباط با آثار از سوی طرفین است. عدم پخش مناسب ...
css.php