رفتن به بالا

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  مهاباد Light Rain Shower
  ٧(°C)
  وزش باد ٩(mph)
  فشار ٢۵.٢۵(in)
  محدوده دید ٣.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۵.٢۵(in)
گاه‌شمار تاریخ خورشیدی
فروردین ۱۳۹۸
ش ی د س چ پ ج
« اسفند    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
 • جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۰
 • کد خبر : 984
 • مشاهده : 1540 بازدید
 • تئاتر » س.ت
 • چاپ خبر : خضر رش احمدی بار دیگر بر روی صحنه تئاتر مهاباد رفت
از پيشكوت تئاتر مهابادی در شب اول اجرای نمایش لک لک ها به مناسبت اردیبهشت تئاتر ایران تجلیل بە عمل آمد

خضر رش احمدی بار دیگر بر روی صحنه تئاتر مهاباد رفت

به گزارش پايگاه خبری هنری بینەر، مراسم اردیبهشت تاتر مهاباد در ساعت ۱۹ روز پنج شنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۵، همراه با اجرای تئاتر لک لک ها و با حضور مردم و هنرمندان در سالن مجتمع فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد مهاباد برگزار شد. در این مراسم که بخش اصلی آن شامل اجرای نمایش بود، از […]

به گزارش پايگاه خبری هنری بینەر، مراسم اردیبهشت تاتر مهاباد در ساعت ۱۹ روز پنج شنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۵، همراه با اجرای تئاتر لک لک ها و با حضور مردم و هنرمندان در سالن مجتمع فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد مهاباد برگزار شد.
در این مراسم که بخش اصلی آن شامل اجرای نمایش بود، از هنرمند مردمی و پیشکسوت مهاباد، آقای خضر رش احمدی از سوی انجمن هنرهای نمایشی و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد تجلیل به عمل آمد که با حضور این پیشکسوت بر روی صحنه تماشاچیان دقایق طولانی، ایستاده به تشویق وی پرداختند.
هژار نورانی، مسئول انجمن هنرهای نمایشی مهاباد ضمن تشکر از حضور آقای رش احمدی عنوان کردند: تقریبا اکثر مردم مهاباد و حتی شهرهای اطراف در طول سالهای قبل حداقل یکبار با نمایش های طنز آقای رش احمدی خندیده اند و از این رو ایشان همیشه در دل مردم منطقه جایگاه ویژه ای دارند.
در ادامه مراسم از آقای ابراهیم ابراهیمی و خانم شادی پاکزاد که در مسابقه نمایشنامه نویسی ئامه‌د (دیاربکر) موفق به دریافت جایزه شدند، تجلیل به عمل آمد.
همچنین، آقای قادر مرادی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد ضمن تشکر از حاضرین، هنرمندان گروه نمایش آرتین و همه ی تئاتری های مهاباد که با از خودگذشتگی در حال تمرین و اجرای نمایش هستند، به کمبود امکانات سخت افزاری مهاباد اشاره کردند و ابراز امیدواری کردند بتوان این مشکلات را برطرف نمود. همچنین اعلام داشتند که این اداره همچنان برای کمک به هنرمندان تئاتر و سایر رشته ها بیش از پیش همراه و همدل خواهند بود.

شايان ذكر نمايش كردی لک لک ها بە نویسندگی صابر نيكبخت و كارگردانی سيروان خضرپور از ٣٠ ارديبهشت ماه به مدت يك هفته در سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد هر شب ساعت ٢٠ به روی صحنه می رود.

image

image image image image image image image

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

نگاهی به جشنواره نمایشنامه خوانی مهاباد

هیاهوی بسیار برای … ؟

چند روزی از پایان جشنواره نمایشنامه خوانی مهاباد که اولین دوره ی خود را طی کرد نمی گذرد. اکنون شاید بهترین زمان برای نقد و بررسی رویکرد این جشنواره باشد. گرچه این انتقادها از همان زمان علنی شدن بحث جشنواره قابل طرح بود، اما به جهت حمایت از برگزاری و جلوگیری از شائبه های مختلف، این نقد به بعد از برگزاری موکول شد تا پیش داوری اشتباهی صورت نگرفته باشد. اولین موضوع قابل بحث عنوان جشنواره است که از دو عبارت متفاوت اما با زمینه ی مشابه برخوردار است. نمایشنامه خوانی یا اجرا خوانی؟ آنچه که مدت ها در ایران با عنوان نمایشنامه خوانی شناخته می شد، بیشتر دلالت بر خوانش نمایشنامه توسط چند بازیگر(و گاه یک بازیگر) نشسته بر صندلی و با متن در دست بود. کم کم این شکل نشستن صرف، تغییراتی پیدا کرد و بازیگران به صورت ایستاده و یا به اشکال مختلف و با بهره گیری از دکور بسیار ساده، نور و صدا (در حد محدود) به خوانش نمایشنامه پرداختند و به نوعی اجراخوانی قلمداد شد. در واقع اجراخوانی ما به ازای script-in-hand performance مورد استفاده قرار گرفت. تقریبا تعریف دقیق و مشخصی از شکل و تاریخچه ی نمایشنامه خوانی نمی توان یافت و تعاریف و توضیحات متفاوتی برای آن ارائه شده است. با این حال دو نکته ی اساسی وجه مشترک همه ی این تعاریف است. نمایشنامه خوانی برای خوانش اثر نو و اجرا نشده ی نویسنده توسط نویسنده و یا بازیگران شکل گرفته است که این امر نیز برای دو مقصود صورت می گیرد. یا نویسنده در حال معرفی نمایشنامه ی خود به کارگردانان و کمپانی های تولید تئاتر است، یا نویسنده قصد دارد با خوانش آن با بازخورد مخاطب آشنا شده و نمایشنامه اش را براساس این بازخورد بازنویسی نماید. حالت کلی دوم مربوط به خوانش نمایشنامه های یک نویسنده به صورت رپرتواری است. به این معنا که مثلا مجموعه ای از آثار شکسپیر توسط گروههای مختلف به منظور بررسی آن آثار در زمانی مشخص خوانده می شود. در هر دو حالت کلی ، جنبه ی ادبیات نمایشی بر جنبه ی اجرایی غالب است. با این حال این غلبه ی ادبیاتی معمولا در شکل اول که بیشتر به منظور معرفی اثر صورت می گیرد، نمود بیشتری دارد و می توان آن را نمایشنامه خوانی در نظر گرفت. در شکل دوم که جنبه ی آموزشی و یا پژوهشی آن بیشتر مور توجه است و در بسیاری از مدارس تئاتری جهان با استفاده از همین شیوه ی در یک فصل مشخص آثاری از نویسنده ای مشخص مورد خوانش قرار می گیرد، می توان به شاخصه های اجراخوانی (یا نمایش با متن در دست) نزدیک شد تا جنبه هایی اجرایی نمایشنامه نیز مورد توجه قرار گیرد. طبیعتا هیچ کدام از این روش ها یک قانون غیرقابل تغییر نیست و تداخل آن در یک دیگر امکان پذیر است. اما معمولا برای بررسی پدیدهای علوم انسانی می بایست یک عرف و تعریف مشخص را برای جلوگیری از پراکندگی بحث ...

وعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
811
روز گذشته
آیا سینمای مهاباد دوباره بازگشایی می شود؟
css.php